Detektivové ÚOOZ údajně zatkli dva bývalé 'rebely' z ODS. Zasahovali i na Úřadu vlády

Policie rozjela rozsáhlý zátah ve špičkách politiky a státní správy. Zatkla několik lidí, mezi nimi exministra Ivana Fuksu a bývalého šéfa poslaneckého klubu ODS Petra Tluchoře. Zadržela i ředitelku premiérova kabinetu Janu Nagyovou. Nově zasahují detektivové elitního Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu na pražském magistrátu i na odboru městského investora. Policie je i na ministerstvu obrany.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ivan Fuksa, Jana Nagyová, Petr Tluchoř

Ivan Fuksa, Jana Nagyová, Petr Tluchoř | Foto: Český rozhlas

„ÚOOZ na celé kauze pracuje již velmi dlouhou dobu, rok nebo dva. Policisté měli celou dobu hodně indicií, ale ne nic, co by mohli zprocesnit. Teď se jim to zřejmě podařilo, když se rozhodli k tak rozsáhlé razii,“ podotýká vedoucí domácí redakce Respektu Ondřej Kundra.

Protikorupční komando ÚOOZ již v noci zasahovalo na Úřadu vlády. Policisté tam dorazili po skončení jednání kabinetu zhruba v půl jedné v noci. Razie pokračují i v dalších vládních budovách, aktuálně detektivové zasahují také na ministerstvu obrany. Zásah na ministerstvu obrany potvrdila jeho mluvčí Mira Třebická.

Přehrát

00:00 / 00:00

Zásah ÚOOZ okomentovali na Radiožurnálu vedoucí domácí redakce Respektu Ondřej Kundra a vnitropolitický komentátor Českého rozhlasu Petr Nováček

Policie je rovněž na odboru městského investora pražské radnice. Podle mluvčí magistrátu Ivy Vojtkové úřad s policií spolupracuje. Zásah potvrdil Radiožurnálu zastupující pražský primátor Tomáš Hudeček.

Odbor městského investora zodpovídá za významné zakázky v řádu desítek miliard korun. Policisté si údajně vyžádali dokumenty z let 2009 až 2013.

Prohlídky měly proběhnout také ve sněmovně, v budově pražského magistrátu nebo v sídle Lesů České republiky. Zásah patří k jedněm z největších za poslední roky, podílí se na něm 400 policistů.

Sněmovna čeká na vysvětlení premiéra k zásahu policie. Je to závažná informace, říká Němcová

Číst článek

Mluvčí elitního policejního útvaru Pavel Hanták nechtěl být k zásahu konkrétnější. Nepotvrdil ani, jestli se případ týká někoho z vlády.

„V současné době žádné konkrétnější podrobnější informace zveřejňovat nebudeme. To jediné, co mohu v této chvíli říct a co chci zdůraznit, je, že tato realizace probíhá pod dozorem vrchního státního zastupitelství v Olomouci,“ řekl pouze.

Kde zasahoval Útvar pro odhalování organizovaného zločinu | Foto: ČTK

Důvodů zásahu je zřejmě více

Šéf zastupitelství Ivo Ištvan na dotazy novinářů odpovídá, že dnes pro ně nemá žádné informace. Čeho se případ týká, je tak zatím velká neznámá.

Je ale pravděpodobné, že jde o více případů najednou. Jeden z nich zřejmě souvisí s trestním oznámením advokáta Václava Lásky na to, že se exposlanci ODS loni vzdali mandátu výměnou za funkce ve státních firmách.

Při zásahu ÚOOZ byli údajně zadrženi
- bývalý poslanec za ODS Petr Tluchoř
- bývalý ministr zemědělství za ODS Ivan Fuksa
- ředitelka kabinetu premiéra Petra Nečase Jana Nagyová
- exšéf Vojenského zpravodajství a nynější ředitel Správy státních hmotných rezerv Ondřej Páleník
- bývalý první náměstek ministra zemědělství Petra Bendla a dříve také Ivana Fuksy Roman Boček
- policie se zajímala i o bývalého poslance Marka Šnajdra, ten je ale na cestách

Další větví je dlouhodobý zájem policistů o lobbistu Ivo Rittiga - původně to souviselo s jeho vazbami na pražský dopravní podnik, policisty začaly zajímat i jeho vazby na ministerstvo obrany.

Podle médií zadrželi policisté při zásahu, který probíhal na více místech v Praze, bývalé politiky ODS Petra Tluchoře a Ivana Fuksu a také ředitelku kabinetu premiéra Petra Nečase Janu Nagyovou. Údajně je mezi zatčenými i exšéf Vojenského zpravodajství a nynější ředitel Správy státních hmotných rezerv Ondřej Páleník.

Pokračují také domovní prohlídky u lobbistů Romana Janouška a Iva Rittiga. Policie zasahuje i v sídle Janouškovy firmy v centru Prahy, v Galerii Myšák. Mezi zadrženými pak má údajně být i bývalý první náměstek ministra zemědělství Petra Bendla a dříve také Ivana Fuksy Roman Boček.

Exposlanec Marek Šnajdr popřel původní informace, že i on by měl být zadržen. Serveru Aktuálně.cz napsal, že je na cestách a neví vůbec nic.

Podle Aktuálně.cz jsou za celou akcí stovky hodin odposlechů, které v posledních měsících policie nasadila na lobbistu a podnikatele Romana Janouška. U něho také má probíhat domovní prohlídka.

Před vilou Romana Janouška v pražské ulici Na Lysině 3 | Foto: Filip Jandourek

Sněmovna na žádost opozice přerušila jednání, chce od premiéra informace o nočním zásahu na Úřadu vlády. Petr Nečas se ráno z jednání omluvil. Podle posledních informací má do sněmovny přijít zítra ráno v devět hodin. Poslanci požádali o zařazení mimořádného bodu jednání sněmovny na toto téma, protože podle šéfa KSČM Vojtěcha Filipa „vědí méně než novináři“. Mimořádně před ně proto s informacemi vystoupil ministr vnitra Jan Kubice:

„To, co nazývá pan Filip zásahem na Úřadu vlády, byla návštěva dvou státních zástupců a ředitele ÚOOZ u premiéra za účelem úkonů trestního řízení. Celou věc vyšetřuje vrchní státní zastupitelství Olomouc a ÚOOZ zaúkolovala k některým úkolům,“ řekl. Kvůli aktuální situaci se zítra sejde prezident Miloš Zeman s policejním prezidentem, premiérem Nečasem i šéfem opoziční ČSSD.

Nagyová měla velký vliv

Vnitropolitický komentátor Českého rozhlasu Petr Nováček upozorňuje, že zatím je třeba počítat s presumpcí neviny. „Ale politicky je to velmi vážná věc. Zdá se být velmi pravděpodobné, že věci souvisí s aktivitami takzvaných kmotrů a možná s financováním ODS,“ soudí.

Za policejním zátahem na politické špičky zřejmě stojí odposlechy Janouška

Číst článek

V souvislosti s Janou Nagyovou už zaznívají hlasy z koaliční TOP 09, že pokud se důvodnost jejího zatčení potvrdí, premiér by měl odstoupit.

„Jana Nagyová je prý pro premiéra tím, čím byl Marek Dalík pro Mirka Topolánka. Dostat se k premiéru Nečasovi znamená projít sítem paní Nagyové. Je to dáma s velikou mocí. Pokud by byl někdo tak blízký premiérovi zasažen, pak není divu, že by TOP 09 nechtěla nést spoluzodpovědnost za tuto vládu,“ tvrdí Nováček.

Martin Drtina, Martin Křížek, Věra Pfeifferová, Kateřina Kozmová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme