Detektivové ÚOOZ zadrželi vora v zakoně, spolu s dalším cizincem byl obviněn z vydírání

Detektivové z Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ) zadrželi dva cizince a obvinili je z vydírání. Jde o třiapadesátiletého Rusa, takzvaného vora v zakoně, který organizovanou skupinu řídil, a Arména dlouhodobě žijícího v ČR. Oba obvinění jsou ve vazbě, hrozí jim až osmileté vězení.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Policie, policejní auto (ilustrační foto)

Policie, policejní auto (ilustrační foto) | Foto: Filip Jandourek

Oba cizince detektivové zadrželi 16. února v Praze 2 a v Praze 9. Později je obvinili z vydírání spáchaného formou spolupachatelství, kterého se měli dopustit jako organizovaná skupina.

„Řídící funkci v celé skupině měl mít muž (1963), který byl prostřednictvím mezinárodní policejní spolupráce identifikován jako občan Ruské federace, narozený v Gruzii. V ČR tento muž žije legálně od roku 2012 a podle detektivů, kteří se dlouhodobě věnují ruskojazyčným zločineckým strukturám, jde o tzv. vora v zakoně, v ruskojazyčném závadovém prostředí uznávanou kriminální autoritu," upřesnil mluvčí ÚOOZ Pavel Hanták.

Skupina měla podle detektivů řadu podezřelých aktivit. Jejich činnost byla dobře organizovaná a velký důraz byl kladen na to, aby veškerá činnost byla tzv. „v mezích zákona“ nebo byla obtížně odhalitelná. Podle detektivů ÚOOZ však v jednom případě udělali chybu a za tu jsou dnes trestně stíháni.

Vor v zakoně je označení vysoké autority v rámci zločineckých organizací z bývalého SSSR, podobné kmotrovi z prostředí italské mafie. Je to zkušený profesionální zločinec, který nespolupracuje s policií. Svou funkci vykonává do smrti.

„Obviněný Rus se měl v druhé polovině roku 2015 vložit svou autoritou do řešení problému s povolením vydání víza opravňujícího pro konkrétní osoby z Gruzie pobyt v České republice. Osoby, které měly tato víza zařídit a obstarat (jednalo se o ruskojazyčné občany ČR) však svou část dohody nesplnily, a proto měla ze strany vora v zakoně a jemu podřízených osob následovat v září 2015 násilná akce ve formě vydírání,“ přiblížil Hanták.

Na případu s krycím názvem MORBUS začali pracovat detektivové ÚOOZ SKPV na začátku roku 2015. V té době se však již delší čas zajímali o aktivity konkrétní skupiny cizinců ze zemí bývalého Sovětského svazu. Podle informací, které postupně nashromáždili, měla v Praze a Karlových Varech působit organizovaná skupina osob původem z Gruzie, Ukrajiny, Arménie a Ruské federace už od roku 2013.

ČRo Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme