Detektivové zasahují v sídle České unie sportu a od rána vyslýchají Peltu

Vyšetřovatelé začali ve čtvrtek ráno vyslýchat zadrženého předsedu Fotbalové asociace ČR Miroslava Peltu. České televizi to řekl jeho advokát Bronislav Šerák. Vyslýchán bude v souvislosti s dotacemi ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy. Detektivové zasahují také v sídle České unie sportu.

Praha (Aktualizováno: 14:10 4. 5. 2017) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Předseda České unie sportu (ČUS) Miroslav Jansta

Předseda České unie sportu (ČUS) Miroslav Jansta | Zdroj: ČTK

Ve středu večer policie zapečetila tři kanceláře v sídle České unie sportu, jejíž šéf Miroslav Jansta byl také mezi zadrženými.

„V současné době nevíme, co je smyslem a cílem této akce, a čekáme na vysvětlení a další informace orgánů činných v trestním řízení," uvedl v prohlášení místopředseda České unie sportu Marek Hájek.

Konstatoval ale, že věc má souvislost s vyšetřováním, které policie zahájila v sídle FAČR. „Česká unie sportu je přesvědčena, že její hospodaření je bezproblémové a mnohokrát deklarovala, že i v případě čerpání státních dotací vždy zastávala maximální transparentnost," dodal.

Pelta není obviněn, říká jeho právník. Předseda fotbalového svazu má jen pomáhat při prohlídkách

Číst článek

Detektivové z Národní centrály proti organizovanému zločinu aktuálně zasahují v sídle ČUS. „Mohu potvrdit, že dnes v sídle České unie sportu se konají úkony za účelem zajištění důkazů pro trestní řízení. Na tom spolupracujeme. Dochází k přebírání materiálů potřebných pro šetření. Šetření se týká investičních dotací. Organizace ČUS není obviněna z žádného trestného činu a není mi známo, že by byl obviněn představitel ČUS," řekl Radiožurnálu právník ČUS Prokop Beneš.

Právník ČUS nemá informace o tom, že Jansta je mezi zadrženými. „Nemám informaci, že by byl pan předseda obviněn a v sídle ČUS se aktuálně nenachází," dodal Beneš.

Pelta od rána u výslechu

Pelta byl až do nočních hodin na Strahově, kde policistům předkládal všechny potřebné dokumenty. Ve středu vyšetřovatelé podle televize vyslechli šest lidí.

"Úvaha o návrzích (na vzetí do vazby) je předčasná. Bližší informace v této chvíli není možné podat," napsala serveru iROZHLAS.cz ve čtvrtek ráno pražská vrchní státní zástupkyně Lenka Bradáčová.

Miroslav Pelta | Foto: Filip Jandourek

Pelta byl ve středu jedním z nejméně pěti zadržených, policie od rána zasahovala vedle sídla fotbalové asociace i na ministerstvu školství, pražském magistrátu a také na stadionu jabloneckého klubu, který Pelta spoluvlastní.

Policie pokračuje ve vyšetřování na magistrátu i ve čtvrtek. „Policisté se nacházejí v budově na náměstí Franze Kafky, kde včera nestihli stáhnout všechna potřebná data ze serverů, a pokračují ve vyšetřování v kanceláři ve Škodově paláci. Podle našich informací ani pokračující vyšetřování nijak nesouvisí s činností města," sdělil mluvčí magistrátu Vít Hofman.

Šerák ve středu novinářům řekl, že šéf FAČR byl zadržen kvůli tomu, aby pomáhal při prohlídkách v prostorách svazu. Informace o obvinění svého klienta nepotvrdil.

Zadrženi byli také náměstkyně ministryně školství Simona Kratochvílová, předseda České unie sportu Miroslav Jansta, pražský zastupitel Karel Březina (ČSSD) a ředitelka odboru sportu na magistrátu Soňa Fáberová.

V souvislosti se státními dotacemi byly podle Bradáčové obviněni tři lidé a jedna firma, a to pro podezření ze zneužití pravomocí, sjednání výhody při zadání veřejné zakázky a porušení při správě cizího majetku.

Tomáš Kohout, ogo, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme