Dětem i kantorům nastávají školní povinnosti

Žákům základních, speciálních a středních škol začal nový školní rok. Po letních prázdninách se dnes do tříd vrátilo více než milion 600 tisíc školáků. Asi sto tisíc dětí usedlo do školních lavic poprvé - kvůli klesající porodnosti je prvňáků opět o něco méně než v předchozích letech. O rozvoj vědomostí a dovedností školáků se bude starat přes 200 tisíc pedagogů. Tisíce kvalifikovaných kantorů budou školám i letos chybět.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Na prahu školního roku stojí české školství před některými chronickými problémy, jako jsou nízké platy učitelů, v řadě míst nedostatek kvalifikovaných pedagogů a jinde zase málo dětí. Podle Jaroslavy Delišové z ministerstva školství chybí na základních školách přes 3000 aprobovaných učitelů angličtiny a přibližně stejný počet němčinářů. Učitelské povolání stále netáhne muže a mladé absolventy pedagogických fakult. Na některých místech republiky proto budou školám i letos vypomáhat učitelé v důchodu. Například na Liberecku je už teď v důchodovém věku každý šestý kantor. Nástupní mzda čerstvého absolventa pedagogické fakulty je podle platových tabulek 8390 korun. Učitel po 32 letech praxe má 12 a půl tisíce korun plus 15 až 20 procent osobního ohodnocení. Ministr školství Eduard Zeman ve vysílání ČRo1 - Radiožurnálu zdůraznil, že za jeho tříletého působení v čele resortu se podařilo mzdy učitelů zvýšit o 40 procent. "Takovým resortům, jako je bankovnictví nebo pojišťovnictví, bohužel nejsem schopen konkurovat", dodal ministr. Při návštěvě základní školy v Borku na Českobudějovicku ale přislíbil, že platy ve školství by do konce tohoto roku měly stoupnout až o deset procent. Perspektivní lidi se podle svých slov bude snažit v oboru udržet nejen postupným zvyšováním mezd, ale také pomocí kariérního řádu, který by mladým učitelům umožnil rychlejší postup. Na třetím místě pak ministr Zeman zmínil projekt zavádění internetu do škol, který podle něj poskytuje zejména mladým pedagogům zajímavé možnosti.

Na bezpečnost dětí v hustém dopravním provozu dnes po celé republice dohlížely tisíce dopravních i pořádkových policistů a městských strážníků. Svou přítomností u škol a frekventovaných přechodů připomínali řidičům, že začal školní rok. První zářijové dny totiž každoročně přinášejí nebezpečí zvýšeného počtu střetů mezi auty a dětmi vracejícími se z prázdnin do městského provozu. Jak Českému rozhlasu řekl Mojmír Popp z brněnského policejního ředitelství, toto opatření není ani zbytečné ani samoúčelné, neboť mírné zvýšení podobných nehod policisté v minulých dnech už zaznamenali. Na řidiče proto apelují, aby alespoň v prvních dnech školy nepodceňovali riziko vběhnutí dětí do vozovky a věnovali situaci na silnicích maximální pozornost.

Na mnoha místech přivítali děti ve školách nejen učitelé, ale i představitelé státu a samosprávy. Prezident Václav Havel před pracovní cestou do Podkrušnohoří navštívil základní školu v Odolené Vodě. Ministr školství Eduard Zeman zahájil nový rok na několika školách v Jihočeském kraji. Mezi děti se vypravil i předseda sněmovny a ODS Václav Klaus, který zavítal do dvou škol v Praze 6.

Snímky ze zahájení školního roku najdete pod odkazem FOTOGALERIE.

Pavla Dluhoschová, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme