Dětem začal nový školní rok

V Česku dnes začal nový školní rok. Po letních prázdninách do lavic základních a středních škol usedne přes 1,4 milionu žáků. Učitelé prvních tříd přivítají kolem 88.500 dětí, na střední školy nastupuje kolem 139.100 nových žáků. Desetiměsíční snažení před sebou má také několik tisíc učitelů.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

školní třída | Foto: NEPOUŽÍVAT internet | Zdroj: AFP

Do lavic základních škol zasedne 919.400 žáků, což je podle odhadů asi o 31.300 méně než minulý rok. Na středních školách a učilištích bude studovat 523.300 žáků, zhruba o 1300 méně než loni.

Nový školní rok tradičně zahájila svým projevem ministryně školství Petra Buzková. Uvítala zejména ty, kteří do lavic zasedli poprvé. "Milí prvňáčci, přeji vám, aby váš dnešní den byl moc hezký, abyste na něj dlouho vzpomínali a abyste si rychle našli dobré kamarády, kteří vám vydrží celý život," řekla ministryně.

Osobně se Buzková přijela podívat do Základní školy Jindřicha Matiegky v Mělníku. Žáci dvou škol v Písku se zase setkali s prezidentem Václavem Klausem. Nejprve navštívil základní školu J. K. Tyla, poté zamířil na střední a vyšší odbornou lesnickou školu, kde měl převzít pamětní medaili ke 120. výročí českého lesnictví.

První školní den děti v lavicích stráví hodinu nebo dvě, podle rozvrhu se budou učit až od pátku. Část volného dne tak mohou využít k návštěvě akcí, které pro ně k začátku školního roku připravily různé organizace. Některé školy výuku zahájí ale až v pondělí, například proto, aby mohly dokončit různé stavební úpravy svých budov.

Martin Hromádka, Ondřej Černý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme