Dětem začal školní rok s řadou změn

Dětem dnes opět nastalo období povinností. Do lavic základních a středních škol jich usedlo 1,2 milionu. Čeká je také řada změn. Prvňáčci ve 40 školách začnou testovat nový typ písma Comenia Script, studenti čtvrtých ročníků středních škol si poprvé vyzkoušejí státní maturitu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Prezident Václav Klaus přivítal prvňáčky v Litomyšli | Zdroj: ČTK

Ministr školství Josef Dobeš ve svém projevu k zahájení školního roku připomněl, že právě to, že se děti učí přijímat a plnit školní úkoly a povinnosti, je jednou z nejdůležitějších věcí, které do života získávají.

Přehrát

00:00 / 00:00

Prezident Václav Klaus přijel zahájit školní rok do Litomyšle. Jeho návštěvu sledovala reportérka Věra Pavlasová

Vedle vědomostí a množství nových informací je podle ministra důležité umět zatnout zuby a mít pevnou vůli. Na důkaz v projevu ministr Dobeš zmínil i známé osobnosti.

“Stačí poslouchat vyprávění lidí, kteří jsou ve svém oboru velmi úspěšní, jako například hokejista Jaromír Jágr či sopranistka Magdalena Kožená. Oni sami říkají, že dostali talent pro svůj obor, ale vedle toho museli mnohem více na sobě pracovat než jejich spolužáci a spolužačky,“ řekl ministr.

Dobeš se letos obrátil také na učitele s příslibem nutných reforem, které vláda chystá a které podle něj zlepší situaci učitelů. Připomněl, že v roce 2011 a 2012 koaliční vláda posílí mzdové náklady pro regionální školství o 6,1 miliardy korun:

“Toto zlepšení by měl pocítit každý z vás. Školství potřebuje reformu. Reforma spočívá v tom, že budeme měřit kvalitu vzdělávání v uzlových bodech, při vstupu, v páté a deváté třídě a na konci střední školy.“

Prezident pozdravil prvňáky v Litomyšli

Prezident Václav Klaus přijel pozdravit prvňáčky do Litomyšle. Tamní Základní školu T. G. Masaryka si s množství nabídek vybral prý proto, že ho zvací dopis ředitele zaujal svým obsahem. Do Litomyšle navíc jezdí téměř každý rok na zahájení operního festivalu.

Na žáky prezident apeloval, aby svému vzdělání věnovali co největší pozornost. "Moc vám přeji, aby se vám ve škole líbilo, zejména těm, kteří jsou tady poprvé, ale i těm zkušeným. Přeji vám všem, abyste se v době školní docházky toho co nejvíce naučili, protože člověk se toho už nikdy tolik nenaučí a když to nestihne, v životě mu to moc a moc chybí," řekl Klaus shromážděným dětem.

K návštěvě základní školy Václav Klaus připojil i návštěvu Gymnázia Aloise Jiráska v Litomyšli, které letos slaví 370. výročí svého vzniku. Krátce pohovořil i s žáky a učiteli ostatních škol a setkal se s těmi studenty, kteří se svými vědeckými projekty vyhráli zahraničí soutěže.

Naposledy přijel prezident republiky na zahájení školního roku do Litomyšle před 80 let, kdy tehdejší odbornou hospodářskou školu, dnes technickou, poctil návštěvou Tomáš Garrigue Masaryk.

Nové písmo, státní maturity i změna v odměňování učitelů

Mnozí z letošních prvňáčků se budou učit jiná písmena než jejich starší spolužáci nebo rodiče. Ve 40 školách totiž začnou testovat nový typ písma Comenia Script.

A nebude to jediná novinka. Ve vyšších ročnících přibude etická, taneční či filmová výchova. První mimopražské základní školy už navíc v těchto dnech dostaly milionové dotace z EU, díky nimž by se měla zkvalitnit výuka. Revoluci by pak měly přinést chystané státní maturity, které ještě na podzim projdou generálkou.

Přehrát

00:00 / 00:00

Nový školní rok přinesl řadu změn. I o nich hovořil na Rádiu Česko předseda Českomoravského odborového svazu pracovníků ve školství František Dobšík

Předseda Českomoravského odborového svazu pracovníků ve školství František Dobšík se obává, zda učitelé dokážou na celou řadu změn zareagovat. Podle něj měli na přípravu málo času a od ministerstva školství nedostali jasné pokyny.

“Pan ministr řekl ve svém projevu, že on je také prvňáček a že začíná, takže toto nebyl schopen ani jeho podřízení úředníci zorganizovat. Jsme opravdu na začátku, pořád je tam spousta neznámých a otazníků,“ uvedl Dobšík.

Navzdory ujišťování ministra, že se situace kantorů zlepší, chystají se učitelské odbory připojit k protestům svých kolegů z jiných sfér státní správy. „Dochází k zásadní změně systému, a když pan ministr říká, že se všem přidá, z dokumentů, které připravilo ministerstvo práce to vůbec nevyplývá. Naopak je to s tím v rozporu,“ podotkl předseda školských odborů.

Martin Hromádka, Klára Bílá, Věra Pavlasová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme