Děti by měly znát svá práva. Pomoci jim má nová publikace

Národní parlament dětí a mládeže vytvořil novou publikaci k právům dítěte. Kniha by rodičům měla pomoci v tom, aby dětem vysvětlili jejich práva. Může je to ochránit například i před šikanou ve škole.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Radost dětí | Foto: Pavel Novák | Zdroj: Český rozhlas

"Jestliže dítě zná svá práva a nejenom své právo na vzdělání, ale ví, že má právo na rodinu, a že by mu nikdo neměl ubližovat, tak ho to může ochránit například před šikanou," uvedla koordinátorka Národního parlamentu Jana Votavová.

Znalost může dítě zároveň ochránit před zneužíváním. "Dítě díky tomu ví, co si k němu dospělí může dovolit a co už je špatně. Úmluva dává najevo, kde jsou mantinely, což si myslím, je velmi důležité," dodala Votavová.

Malá publikace vychází z dokumentu OSN a obsahuje obrázky, které namalovaly samotné děti a jimiž se malí tvůrci vyjadřují k jednotlivým bodům.

Kniha má dvě části

"První část se převážně věnuje úmluvě o právech dítěte. Jsou tam upozornění, co se může dítěti stát, což je zneužívání a šikana, protože k tomu se dítě může dostat v jakémkoli kolektivu," vysvětluje koordinátorka Národního parlamentu dětí a mládeže.

V druhé část rodiče najdou devatero rad, jak mají pro dítě vybírat volno časové aktivity.

"Některým rodičům vysvětlujeme, že nejsou jenom práva ale i povinnosti. Navíc pokud se s dětmi na toto téma od malička povídá, tak je to pro ně zajímavý dokument, který naopak pomáhá rodičům nebo vedoucím v oddílech pracovat s dětmi a vychovávat z nich kvalitní aktivní občany," dodává ještě Votavová.

Lenka Rafaelová, Klára Bílá Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme