Děti často jezdí do školy autem. Ne vždy je to bezpečné

Stále více rodičů vozí své děti autem. Snaží se je tak zpravidla chránit před riziky spojenými s cestou veřejnou hromadnou dopravou.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Základní škola | Foto: Jan Rosenauer

I když někteří odborníci varují, že mnoha dětem tím rodiče prokazují medvědí službu a brání rozvoji dětské samostatnosti, je cesta do školy autem celoevropským trendem.

Blanka Sunkovská z Ministerstva dopravy nicméně varuje před zastavováním přímo před školou.

"Bohužel, rodiče si často neuvědomují, že tím, že chtějí zastavit kvůli své ratolesti přímo před vchodem do školy, často ohrožují i ostatní děti, které se musejí proplétat mezi přijíždějícími auty. Pokud chtějí své dítě do školy dovážet, měli by zvážit, kde mají zastavit tak, aby neohrožovali ostatní, a vždy dbát na to, aby děti vystupovaly na chodník a ne na vozovku," doporučila Sunkovská.

Přestože řadu dětí budou vozit rodiče autem - veřejná, cyklistická i pěší doprava nadále hrají velkou roli.

Sunkovská doporučuje, aby si lidé pro první zářijové cesty do školy přivstali a cestou zvládli v klidu a pohodě.

"Protože právě spěch přispívá k tomu, že děti se pak chovají bezhlavě, přebíhají po ulicích. Rodiče by s dítětem měli projít trasu, měli by dítěti zdůraznit, kde nemá přecházet. Měli by si také s potomky zopakovat základní pravidla silničního provozu," řekla Radiožurnálu Sunkovská.

Celkem se na cestu do základních škol letos vydá 796.00 dětí.

ČRo 1 - Radiožurnál, Lukáš Vincourek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme