Děti často kopírují rizikové chování rodičů, upozorňuje nová kampaň BESIPu

Tisíce děti zaplní zítra nejen školy, ale také ulice. První září patří na silnicích mezi nejrizikovější období roku. A právě proto budou policisté hlídkovat u vybraných přechodů a ministerstvo dopravy startuje kampaň s názvem Děláš to taky.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Křižovatka, Horoměřická, Evropská ulice

Křižovatka, Horoměřická, Evropská ulice | Foto: Filip Jandourek

Kampaň vychází z jednoduchého předpokladu, že děti kopírují chování dospělých a špatný příklad může skončit i nehodou.

Všech osm klipů se odehrává na dopravním hřišti. Dítě například jede v autíčku, nesleduje dění před sebou a srazí holčičku na kole, která nemá na hlavně přilbu. A to proto, že ani její rodiče přilbu nepoužívají. Podle vedoucího BESIPu Martina Faráře právě přes děti cílí kampaň na rodiče.

Přehrát

00:00 / 00:00

O novou kampaň BESIPu s názvem Děláš to taky se zajímala Eva Kézrová

„Tady opravdu děti hrají své rodiče. A myslíme si, že skrze děti se ta informace dostane k rodičům mnohem lépe než cílit na rodiče a přes ně na jejich děti,“ říká Farář.

Nejčastěji ale dospělí dávají dětem špatný příklad při přecházení silnic. Přebíhají na červenou anebo dokonce kličkují mezi auty.

„Děti napodobují to, co kolem sebe vidí. Pakliže vidí stařenku s holí, která špatně vyhodnotí riziko a vstoupí do vozovky, oni udělají to samé, protože když to dělají starší, tak to zřejmě neublíží ani mně,“ upozorňuje psycholožka Lenka Čadová.

Za dva prázdninové měsíce řidiči už možná zapomněli, kde jsou na jejich trase školy a kde si musí dávat větší pozor.

A problém nemusí být pouze v tom, že děti ještě nejsou soustředěné. Silniční provoz totiž vnímají jinak než dospělí. Jednak jsou menší, takže mnohdy nejsou přes parkující auta vidět a naopak ony nic nevidí, zároveň klidně vběhnou do silnice, protože na ně z druhé strany volá kamarád. Neumí ještě vyhodnotit riziko a o to víc za ně musí myslet dospělí.

I proto zítra startuje i tradiční policejní akce Zebra se za tebe nerozhlédne. Policisté budou na přechodech u nejméně 140 škol v celé republice a chystají se nejen dohlížet na správné přecházení, ale budou prý i pokutovat ty, kteří to nedělají.

ČRo, Eva Kézrová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme