Děti, které se nedostaly do školky, odkládají rodiče do hlídacích koutků nákupních center

Přes šedesát tisíc dětí se letos nedostalo do mateřské školy. Rodiče museli vymyslet jinou alternativu. Některým nezbývá nic jiného, než že odloží dítě na pár hodin v hlídacím koutku obchodních center. Odborníci nad tím kroutí hlavou, podle nich je to příliš rizikové.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Hračky už jsou pro děti připraveny

Hračky už jsou pro děti připraveny | Foto: Hana Mikulincová | Zdroj: Český rozhlas

„Já mám staršího syna ve školce, od září půjde do školy a malá do školky. Doufám, že mi ji vezmou. Jestli ne, tak mám naštěstí funkční a hlídací hodnou babičku. Chápu beznaděj rodičů, kteří dají své děti na několik hodin do hlídacího koutku, že nemohou jinak,“ říká jedna z maminek.

Dětské hřiště ve třetím patře jednoho z velkých nákupních domů v centru Prahy má vybavení jako školka. Děti jsou ale v ohraničeném prostoru samy a za poplatek. Některé tam stráví i se svačinou kolem pěti hodin.

Přehrát

00:00 / 00:00

O dětech, které tráví hodiny v hlídacím koutku nákupního centra, natáčela redaktorka Klára Bílá

„Těch hraček je tam tolik, že to na nějaké vzdělávání není. Určitě to není možné zaměnit za školku. V jednu chvilku se do koutku vejde kolem 40 dětí. Je tam jedna vychovatelka s tím, že tam vysloveně není zavedená hlídací služba. Když ale maminky nemají kam děti dát, tak na vlastní riziko požádají náš personál, jestli by na ně mohly dohlédnout. Jsou to samozřejmě starší děti,“ říká spolumajitelka hřiště Petra Kutilová.

V druhé provozovně jiného nákupního centra už personál děti hlídá. Hodina rodiče vyjde na necelou stokorunu. Na barevném hřišti se spoustou hraček si hraje jen jedna návštěvnice.

„Já jsem z Brna, jsme tu jen na chviličku na výletě. Dcera chtěla balónky, tak jsme něco hledali. I v Brně je to ale se školkami špatné, bude to náš problém,“ přiznává maminka malé návštěvnice.

Nerespektování potřeb dítěte

Provozovatelka dětského hřiště zoufalé matky chápe. Ředitelka mateřské školy Sokolovská v Praze Ludmila Šprachtová má pochopení už méně:

„Řekla bych, že je to velké riziko, odložit tam dítě. Dospělí si tím řeší své problémy, ale nerespektují a neuspokojují potřeby dítěte. Kdybych tam chtěla dát dítě, tak na nezbytně dlouhou dobu. Podívám se, jestli má koutek nějaký řád, co se tam smí, co se tam dítěti poskytuje a na co se dává pozor.“

Nákupní galerie Vaňkovka, Brno | Foto: Eva Odstrčilová

Ministerstvo školství o problému ví. Řešení ale není v kompetenci úřadu, ale na obcích a krajích. Ty školky zřizují.

„Je to projev zoufalství. Problém je ale na straně pozoruhodné populační politiky různých vlád,“ tvrdí ministr školství v demisi Dalibor Štys.

Počet dětí v mateřských školách letos dosahuje maxima, chodí do nich bezmála 360 tisíc dětí, což je srovnatelné s populačním boomem let 1991 a 1992. Za šest let by ve školkách ale mělo být jen 330 tisíc dětí.

Klára Bílá Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme