Děti mají povinnost poslouchat rodiče, má říkat občanský zákoník

Vládní návrh novely občanského zákoníku dnes čekají změny. Sněmovna se k němu vrátí po několika měsících, během kterých pracovali poslanci z ústavně právního výboru na komplexním pozměňovacím návrhu. Rozšířili například definici zvířete. Ve smlouvě o zájezdu zase upravili pojem ‚ztráta radosti z dovolené‘ na víc neutrální ‚náhrada újmy z narušení dovolené‘.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Občanský zákoník.

Občanský zákoník. | Foto: Tomáš Adamec

Poslanec TOP 09 Stanislav Polčák přišel s novinkou, podle které by smlouvy o převodu nemovitostí mohli uzavírat jen advokáti nebo notáři. To se ale nelíbí ministru spravedlnosti Jiřímu Pospíšilovi:

„Tento návrh říká, že smlouvy o převodu nemovitosti do budoucna budou moci uzavírat pro občany pouze advokáti a notáři. To znamená, že občané sami nebudou moci sepisovat smlouvy. S tímto návrhem my nemůžeme souhlasit, protože toto by vedlo k výraznému prodražení služeb pro občany.“

Přehrát

00:00 / 00:00

Uzákonění povinnosti dětí poslouchat rodiče jsme v Ozvěnách dne rozebrali s navrhovatelem zákona, poslancem ODS Markem Bendou a dětským psychiatrem Petrem Pöthem.

To ale Stanislav Polčák vyvrací: „U těchto nemovitostí je už dneska praxe taková, že buď stejně ten člověk jde za advokátem nebo notářem anebo je dán do milosti realitních kanceláří, které ovšem nemají žádnou odpovědnost. Výhody toho nového řešení navíc převažují v Evropě. Je to známý model, kdy mohou tyto smlouvy být realizovány pouze prostřednictvím specializovaných advokátů a právních notářů. Není to nic, co by bylo zcela neznámé nebo v Evropě neběžné.“

Vyvážení práv a povinností rodičů a dětí

Ústavně právní výbor sněmovny chce do novely občanského zákoníku vložit i povinnost dítěte poslouchat rodiče a později naopak povinnost dětí o rodiče pečovat. Navrhovatelem uzákonění povinnosti dětí poslouchat rodiče je poslanec ODS Marek Benda.

„Představa toho, že si nějaký rodič vynutí poslušnost svého dítěte zákonem, je naivní. Tady jen prostě píšeme občanský zákoník, ve kterém je stanovena řada povinností rodičů a řada práv dětí. A já jsem chtěl jen jejich vyvážení. Že děti mají své rodiče ctít, a že rodiče jsou oprávněni využít odpovídajících výchovných opatření a dítě je povinné poslechnout,“ uvedl v v Ozvěnách dne.

Podle Bendy jde o zásadní normu občanského práva, která upravuje všechny vztahy. „Takže by měla upravovat i toto základní pravidlo, že rodiče mají právo své děti vychovávat a děti to musí respektovat,“ dodal.

Návrh zařadit do chystaného Občanského zákoníku povinnost dětí poslouchat rodiče označil za nesmysl dětský psychiatr Petr Pöthe. „Že někdo něco takového navrhuje, svědčí o tom, že nechápe, jak fungují vztahy mezi rodiči a dětmi. Rodič-dítě není podřízený a nadřízený, není to pracovní vztah. Je to vztah založený na důvěře, vzájemné úctě, respektování a lásce a nedá se vynutit zákonem,“ uvedl.

Opozice má ke změnám zákoníku výhrady

Komunisté chtěli návrh zamítnout a vrátit k přepracování hned v úvodním projednávání, jako celek ho nepodpoří ani ČSSD. Podle té přinese novela, která nově upravuje právní vztahy v rodině, v oblasti vlastnictví a smluv, chaos. Radiožurnálu to potvrdil poslanec Jeroným Tejc:

„Bude komplikovat život nejen právníkům, ale především těm, kteří jsou zvyklí na současnou úpravu – ať už dědictví, kupních smluv nebo nájmu a tito lidé se budou muset velmi složitě doptávat advokátů a budou muset za tyto služby draze platit anebo se budou dostávat do složitých situací v běžném životě a budou vystaveni sporům, o kterých nebudou vědět, jak dopadnou.“

Věci veřejné novelu podpoří

Novelu v upravené podobě podpoří podle vicepremiérky Karoliny Peake poslanci Věcí veřejných:

„Předpokládám, že už k zásadnímu problému při prosazování občanského zákoníku nedojde. Pro nás bylo velmi zásadní odložení účinnosti občanského zákoníku ještě o jeden rok - až od počátku roku 2014 tak, aby se všichni na nový právní předpis mohli dobře připravit. Jedná se o velmi rozsáhlou úpravu, na kterou se budou muset občané i soudy zvyknout.“

Věra Pfeifferová, Veronika Sedláčková, bre Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme