Dětí nemocných černým kašlem stále přibývá

Černý kašel je na vzestupu. Od ledna přibylo v Česku přes 400 nových případů, tedy dvakrát víc než loni. Odborníci si přitom mysleli, že se nemoc podařilo očkováním v podstatě vymýtit.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

očkování | Foto: očkování

Černý kašel byl vážnou a smrtelnou nemocí v 19. století. V současnosti nejčastěji onemocní děti mezi desátým a čtrnáctý rokem věku. V této věkové kategorii lékaři zaznamenali téměř 200 případů.

Odborníci se shodují, že vakcína, kterou se proti černému kašli očkují malé děti, přestává účinkovat právě kolem desátého roku. Děti mají tudíž málo protilátek. Před deseti lety se navíc očkovaly jen některé děti.

Zpočátku se černý kašel příliš neliší od běžné virózy. Až po 14 dnech se projeví typické příznaky - křečovité záchvaty kašle provázené zvláštním hvízdáním. Takový kašel se může objevit až padesátkrát denně. Nemocný po něm často i zvrací.

Černý kašel je velmi nakažlivý. Po setkání s infikovaným člověkem onemocní až 90 procent lidí. Nejnebezpečnější je ale pro malé děti. Ty dokonce ohrožuje na životě. Ministerstvo zdravotnictví chce proto od nového roku zavést povinné přeočkování jedenáctiletých dětí.

Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme