Děti rostou o prázdninách rychleji. Díky slunci, volnosti a jídlu od babiček

O prázdninách většinou dáte dítě na tábor nebo k babičce a častokrát ho vidíte až po delší době. A právě tehdy je na dítěti vidět nejvíce změn. Odborníci dokonce tvrdí, že děti právě v období letních prázdnin rostou rychleji než během školního roku.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Semanínské děti z pionýrské skupiny na letním táboře při hře inspirované Harry Potterem | Foto: Filip Novotný

Experti to zdůvodňují tím, že děti během prázdnin nejsou vystavené stresu a užívají si volna. Nemusí řešit žádné domácí úkoly, písemky, diktáty a podobné školní problémy.

Přehrát

00:00 / 00:00

Děti rostou o prázdninách rychleji. Tématem se zabývala redaktorka Klára Bílá

Stres totiž může růst zpomalit. To si myslí i doktorka Václava Masáková:

„Kytky rostou lépe, když se zalévají a mají dobré prostředí. Děti jsou taky trochu kytky, ale navíc prázdniny jsou přece jen s menším stresem. Vždycky jsem věděla, že oblečení do školy se musí kupovat po prázdninách, protože přes prázdniny se děti vytáhly.“

K rychlejšímu růstu v období prázdnin podle odborníků přispívá i více pohybu. Děti totiž nesedí celé dny jen u počítače nebo televize, ale jsou na prázdninách u babiček. Ty je zase rozmazlují po většinu dne jídlem. A právě i strava má na růst dětí velký vliv.

Růstu prospívá i dostatek spánku

Důležitou roli hraje také slunce, které pomáhá v tvorbě vitaminu D, o kterém je známo, že je nezbytný pro růst kostí. Navíc ještě odborníci doporučují, aby děti i o prázdninách měly dostatek spánku. Během něho se totiž tvoří růstový hormon.

Důležitá je i hodina usnutí. Nejvíce růstového hormonu se tvoří asi dvě hodiny po usnutí, ideálně mezi 23. hodinou až půlnocí. Načasovat odchod do postele je proto vhodné mezi devátou desátou hodinou večer.

V různých období života se rychlost růstu liší. V prvních dvou letech je nejvyšší - do roka dítě vyroste zhruba o 25 centimetrů. Pak až do počátku puberty se rychlost růstu zpomaluje.

Ve třech letech dítě vyroste v průměru osm centimetrů za rok, v posledním roce před nástupem puberty jen pět centimetrů za rok. U dívek končí růst přibližně v 15 letech, u chlapců v 17 až 18 letech.

Martin Hromádka, Klára Bílá Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme