Děti s nařízenou ústavní výchovou mohou jít i do rodin

Děti, kterým soud nařídí ústavní výchovu, bude možné umístit nejen do diagnostických ústavů, ale nově také do rodin, které se o ně budou chtít starat. Definitivně o tom rozhodla Poslanecká sněmovna, když přehlasovala veto prezidenta. Ten má obavy, že zákon dostatečně neupravuje vztahy mezi náhradní rodinou a dítětem a že opatření zamýšlené ve prospěch dětí by mohlo být zneužito.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

děti na pískovišti | Foto: Jan Rosenauer

Poslanci ale jeho námitky odmítli a 112 hlasy zákon schválili. Pro jeho přijetí hlasovali sociální demokraté, komunisté a poslanci KDU-ČSL. Ještě před prezidentem se tuto normu pokusil zablokovat Senát - také jeho nesouhlasné stanovisko ale dolní komora přehlasovala.

"Je to jedna z těch nových velmi pozitivních věcí v péči o tyto děti", říká o zákoně lidovecká poslankyně Michaela Šojdrová, která nesdílí obavy z jeho možného zneužití. "Soud už jednou rozhodne o ústavní výchově, a ta se vykonává prostřednictvím zařízení. I smluvní rodina bude dále pod kontrolou diagnostického ústavu a ta zodpovědnost dále leží na diagnostickém ústavu".

Rozhodnutí poslanců vítá i ředitelka nadace Naše dítě - Linka bezpečí Zuzana Baudyšová, která se ale netají určitou skepsí. "Pokud se usnadní přechod dítěte do náhradní rodiny v jakékoli formě, to znamená nikoli prostřednictvím diagnostických ústavů, ale rovnou do náhradní rodinné péče, tak to bude velký krok dopředu. Ale nechci se radovat předem, nejsem velký optimista, že by to šlo tak snadno, protože za to už bojujeme několik let, aby děti, kde selhali biologičtí rodiče, šly velmi flexibilním procesem k rodičům náhradním a definitivním".

Ředitel pražského diagnostického ústavu pro dívky Jan Toman současně doporučuje dobře ohlídat, do jaké rodiny dítě odchází. "Velmi častým motivem rodin, proč si berou děti, je uspokojení vlastních potřeb, nikoli potřeb těch dětí. A pak je tady další věc: poskytnout těm rodinám takový servis a takovou péči, aby to zvládly. V současné době totiž velmi vysoké procento těchto náhradních rodin selhává, a děti se nám vracejí do diagnostických ústavů".

Zákon o výkonu ústavní výchovy změní také podmínky, za nichž děti z diagnostických ústavů, dětských domovů a výchovných ústavů mohou být umístěny na samotce. Norma umožní, aby dítě, jemuž je více než 12 let, bylo do oddělené místnosti umístěno nejvýše na 48 hodin za měsíc. Na dítě přitom bude dohlížet psycholog a terapeut.

Milada Richterová, Lenka Rákosová, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme