Dětí s psychickými problémy přibývá. Trpí depresemi i poruchami příjmu potravy

Úzkosti, deprese a pokusy o sebevraždu se nevyhýbají ani dětem. Malých pacientů, kteří trpí psychickými problémy, v Česku přibývá. Podle lékařů za to můžou hlavně špatné rodinné vztahy a vysoké nároky ve škole. Doktoři řeší problémy hlavně u dospívajících dívek s mentální anorexií a bulimií. Často se setkávají i se sebepoškozováním.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

smutné dítě - smutek - problémy dětí | Foto: Fotobanka stock.xchng

„Hodně se zabýváme například poruchami příjmu potravy, takže se nám zdá, že jich přibývá i v současné době,“ řekl primář Dětské psychiatrické kliniky Fakultní nemocnice v Motole Jiří Koutek.

Psychické problémy dětí může způsobit třeba to, že se jim rodiče kvůli náročné práci méně věnují, a pro ně to tak může být velmi traumatizující. Roli u špatné psychiky hraje i dědičnost.

„Obecně se v Evropě ukazuje, že asi 10 procent dětí potřebuje v nějaké formě pedopsychiatrickou péči, takže to je relativně hodně,“ popsal psychiatr Ivo Paclt.

Přehrát

00:00 / 00:00

Co často psychické problémy dětem způsobuje, zjišťovala Petra Benešová

„Je to asi osm procent u dětí, které trpí úzkostnou problematikou, asi pět až šest procent u dětí s ADHD , a kolem dvou až čtyř procent u dětí trpících depresivními stavy.“

Dětem mohou uškodit také neshody v rodinách, rozvody a hádky.

Depresí a úzkostmi trpí i kvůli škole a vysokým nárokům ambiciózních rodičů.

„Je třeba se nějakým způsobem vyrovnat s počítačem, naučit se toho daleko více z matematiky. Pro ty děti, které nejsou tak nadané, je to problematické,“ dodal Ivo Paclt.

Podle lékařů je důležité, aby rodiče řešili psychické problémy svých dětí včas a nebáli se s nimi přijít k psychiatrovi. Může se tak předejít zhoršení nemoci v pozdějším věku.

Dětská psychiatrická klinika Fakultní nemocnice v Motole ročně přijme zhruba 70 dětí, většinou dívky. Nejčastěji se tu léčí dospívající děti.

Petra Benešová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme