Děti v Česku zasáhla epidemie obezity

Česko bude kulatější! Tedy alespoň co se tělesných proporcí týká. Lékaři varují, že české děti mají stále větší problémy s obezitou a dokonce už současný stav označují za epidemii. Ve věku sedm až deset let je obézních 7,5 % dětí a v dalším věkovém segmentu 10-14 let jde o 6 % dětské populace.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Obezita trápí Čechy stále více (ilustrační obrázek)

Obezita trápí Čechy stále více (ilustrační obrázek) | Foto: stock exchange, Cristian Geo

Doktoři varují, že u většiny z nich se nedá předpokládat, že dokáží svůj životní styl změnit, a zůstanou tak obézní i v dospělosti. Podle předsedy Společnosti pro výživu a odborníka na výživu dětí primáře Petra Tláskala z Fakultní nemocnice Motol je problém tak závažný, že byl v České republice letos poprvé vyhlášen Den boje proti dětské obezitě.

Přehrát

00:00 / 00:00

České děti mají stále větší problémy s obezitou. Otázky pro výživovou poradkyni z brněnské poradny Nutrivia Kamilu Janečkovou.

Za dětskou obezitu mohou také rodiče, jak Rádiu Česko potvrdila výživová poradkyně z brněnské poradny Nutrivia Kamila Janečková.

„Pokud se díváme na stranu rodičů, tak určitě mezi časté chyby patří nedostatek pohybové aktivity u dětí, nevhodná výživa nebo také třeba špatný příklad, který dětem rodiče dávají. Ale opravdu si musíme uvědomit, že se nejedná jenom o chybu rodičů a že epidemie dětské obezity je dána celkovými změnami ve společnosti, i tím, že třeba rodiče mají na děti čím dál méně času.“

Rodiče nemají informace. Pak mají obézní dítě

Děti často sedí u počítačů a jezdí s rodiči v autech. „I s nedostatkem času rodičů je spojeno to, že děti samy nemají často stravování úplně pod kontrolou, ale mají své starvování samy na starosti,“ upozornila odbornice.

Rodiče ale ve většině případů nemají dostatek odborných informací, aby poznali, že dítě má náběh na obezitu. Poznat by to měl pediatr, ke kterému dítě chodí. Jenže podle Janečkové dětští lékaři nemají časovou kapacitu na to, aby se zajímali o stravovací návyky:

„Já si myslím, že více sledují spíš antropometrické ukazatele, podle kterých potom posoudí, zda se jedná třeba o nadváhu nebo obezitu a na to potom mohou upozornit, případně dítě třeba poslat do nějaké výživové poradny, kde je tomu možné věnovat více času, ale stravovací zvyklosti by opravdu měly být pohlídány už v rámci rodiny.“

Základem kojení

V jídelníčku by neměly chybět základní potraviny: „Jako jsou obiloviny a výrobky z nich, ovoce, zelenina, mléko, mléčné výrobky, maso, vejce a další zdroje bílkovin. Tyto základní potraviny, aby jich tam byl dostatek v dostatečném poměru, aby tam nebylo příliš místo na nějaké ty sladkosti a další takové potraviny navíc.“

Rodiče by se měli výživou svého potomka zabývat už od útlého věku. Základem je kojení.

„Ale potom zejména v době, kdy se zavádí pevná strava do jídelníčku dítěte zhruba kolem půl roku, kdy se začínají už v tomto útlém věku výrazně utvářet stravovací zvyklosti dítěte,“ uzavřela Kamila Janečková z brněnské poradny Nutrivia.

Marián Vojtek, Václav Pešička Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme