Děti ve školkách nemusejí chodit po obědě povinně spát, říká Česká školní inspekce

Vychovatelky v mateřských školách nemají právo nutit děti odpoledne spát. Na dotaz jedné matky to potvrdila Česká školní inspekce. Podle inspekce je nutné respektovat individualitu dítěte. Dětí, kterým se nechce v mateřských školkách po obědě spát, se zastal také zástupce ombudsmana Stanislav Křeček.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Děti z mateřské školy na Máji v Českých Budějovicích odehrály své první představení v Domově seniorů | Foto: Romana Kostohryzová

V některých školkách patří odpolední spánek k rituálům, podle Stanislava Křečka ale nutit děti ke klidu na lůžku je nepřípustné. Doporučil rodičům dětí, které tím trpí, aby se obrátili na školní inspekci. Ta by měla donucovací aktivity některých pedagožek vyšetřit a poučit je, jak mají správně postupovat.

Podle školní inspekce je nutné respektovat individualitu dítěte a zajistit mu jinou náhradní aktivitu. Potřeby dětí se totiž liší podle věku, říká ředitelka mateřské školy Šumavská v Praze Jana Dvořáková.

Přehrát

00:00 / 00:00

Děti v mateřských školách nemusejí chodit po obědě spát. Podle školní inspekce je nutné respektovat individualitu dítěte. Na Radiožurnálu jsme o celé věci mluvili s dětským psychologem Václavem Mertinem

„U těch nejmenších jsem zastáncem odpoledního odpočinku z fyziologického hlediska i z hygienických důvodů. U starších dětí se v mnoha mateřských školách už dnes volí doplňková odpolední činnost, kdy předškolní děti odpočívají tak 20 minut a pak se jim paní učitelky věnují v oblasti přípravy do školy,“ popisuje.

Pokud vychovatelky přání dítěte nebudou respektovat, mohou se rodiče obrátit na ředitele školy nebo přímo na inspekci.

„V prvé řadě na ředitelku nebo ředitele školy. To je vždycky první krok, ředitel je odpovědný za vzdělávání a měl by situaci ve škole řešit. A pokud mají pocit, že se to neděje, tak samozřejmě je vždycky prostor pro to, aby se obrátili na inspekci. Musí být opravdu respektována individualita dítěte,“ řekl Radiožurnálu náměstek ústředního školního inspektora Ondřej Andrys.

Psycholog z Filosofické fakulty Univerzity Karlovy Václav Mertin upozorňuje, že spánek sice je pro děti vhodný, ale nutit je k němu správné není. „My bychom jim ho měli nabídnout. Samozřejmě nejdříve bychom měli zjistit u rodičů, jak to u nich funguje běžně,“ říká.

Přehrát

00:00 / 00:00

Téma odpoledního spánku ve školkách jsme rozebrali v Hlavních zprávách s Janou Dvořákovou, ředitelkou mateřské školy na pražských Vinohradech.

„Nutit dítě k něčemu, co opravdu nechce a dokonce to ani úplně nepotřebuje, není podle mě není úplně lidské,“dodává.

Pro personál školek je podle něj mnohem složitější řešit situaci, kdy část dětí je aktivnější a spát odmítá a část si naopak potřebuje odpočinout. „Ale berme, že učitelky jsou odbornice na výchovu předškolních dětí. A oni si s tím musí nějak poradit, organizačně to vyřešit. V rodinách se také děti ve všem neshodnou a musíme si s tím poradit,“ dodává.

Jana Zemanová, bre Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme