Došlo k přetížení vyhlídky, řekl místostarosta k úrazu dětí a praktikanta na Děčínsku. Zranilo se devět lidí

Vyhlídková věž v Markvarticích na Děčínsku, z níž ve čtvrtek večer spadlo osm dětí a mladistvý praktikant, byla podle místostarosty obce Libora Kunteho přetížená. Místo čtyř přípustných lidí vystoupalo na plošinu vyhlídky nejméně 15 osob a propadla se pod nimi podlaha, řekl. Policie to zatím nepotvrdila.

Markvartice (Aktualizováno: 12:45 4. 8. 2023) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jedno z dětí, které byly přepraveny do Prahy, leží ve Fakultní nemocnici v Motole. Její mluvčí Pavlína Danková v pátek sdělila, že dítě je mimo ohrožení života, má lehčí zranění a v nemocnici zůstává na pozorování.

Druhé dítě, které skončilo ve Fakultní Thomayerově nemocnici, lékaři ošetřili s podezřením na poranění pánve, zranění se ale nepotvrdilo. Stav pacienta je stabilizovaný, potvrdila nemocnice na twitteru.

Dvě děti jsou hospitalizovány na dětském traumacentru v Ústí nad Labem. „Jejich stav je stabilizovaný a nejsou v bezprostředním ohrožení života,“ řekla mluvčí společnosti Krajská zdravotní Jana Mrákotová.

Dalších pět dětí bylo převezeno do nemocnice v Děčíně, jedna nezletilá osoba zůstává v nemocnici. „Také je mimo ohrožení života a čtyři děti již byly propuštěny,“ uvedla mluvčí a doplnila, že zdravotníci ošetřovali pohmoždění kotníku, zápěstí, případně tržné rány.

„Děčínští kriminalisté ještě ve večerních hodinách provedli ohledání místa. V současné době jsou ve věci zahájeny úkony trestního řízení pro trestný čin těžkého ublížení na zdraví z nedbalosti,“ uvedla v pátek na webu krajská policejní mluvčí Eliška Kubíčková.

V současné době budou policisté vyslýchat zúčastněné. To, že se s dětmi propadla podlaha vyhlídky, zatím mluvčí nepotvrdila.

„Naprosto zásadní věc, která se tam odehrála, je ta, že tam došlo k porušení provozního řádu, který tam je vyvěšený a došlo k obrovskému přetížení té konstrukce,“ uvedl místostarosta Kunte.

Táborníci z Kerhartic se k vyhlídce vypravili na stezku odvahy, podotkl Kunte. „Poskytujeme maximální součinnost policii i všem dalším, kterých se událost dotýká,“ řekl místostarosta a dodal, že pozemek, na němž vyhlídka stojí, patří obci, věž provozuje spolek.

Z rozhledny na Děčínsku se zřítilo devět dětí. Dvě jsou vážně zraněné, vrtulníky je převezly do Prahy

Číst článek

Vyšetřování

Děti, které byly ve čtvrtek na vyhlídce, dorazily z letního tábora Ranč Radana u obce Veselé. Majitelka ranče Petra Svejkovská sdělila, že nebude věc zatím komentovat.

Místo kolem rozhledny je podle fotoreportéra ČTK obehnáno páskami. Na vyhlídce chybí podlaha.

Policie zřídila krizovou linku s číslem 974422012 pro rodiče a příbuzné zraněných, protože se mohou v současné době nacházet i mimo Českou republiku. Na místě byli ve čtvrtek také krizoví interventi a policejní psycholog. Policisté v pátek vyslechnou zúčastněné.

Cedule s varováním

Předseda spolku Triangl Markvartice Radomír Tulko v pátek řekl, že ho událost mrzí a je v šoku. Uvedl, že na vyhlídkovou plošinu mohou podle návštěvního řádu vylézt maximálně čtyři osoby, ve čtvrtek večer jich tam nicméně bylo víc. Výstup je na vlastní nebezpečí.

Vyhlídková věž Triangl u Markvartic | Foto: Jana Vitásková | Zdroj: Český rozhlas

Táborníci chtěli u vyhlídky bivakovat, proč navzdory upozornění umístěnému na vyhlídce vylezli ve vyšším počtu na plošinu, podle něj zůstává otázkou. Tulko také řekl, že lze bivakovat pod vyhlídkovou věží, na louce v její blízkosti, nebo pod přístřeškem.

„Cedule tam byla od počátku na jedné noze vedle žebříku, který vede nahoru. Každé dva týdny tam někdo z kolegů jezdil pracovní čtyřkolkou pro pytel s odpadem. V pondělí tam kolega byl a ta cedule tam ještě byla,“ uvedl Tulko s tím, že táborníci, kteří se na plošinu vypravili, nebyli na místě poprvé.

„Jde o to, že třeba tu ceduli někdo nevnímá,“ doplnil.

Vizuálně byla vyhlídka podle Tulka v pořádku. Před silvestrem členové spolku měnili shnilé zábradlí. „Když tam někde byla houba, tak jsme ji mechanicky ošetřili a přetřeli impregnací proti houbám,“ řekl předseda. Vyhlídka je podle něj hojně navštěvovaná.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme