Děti Země neuspěly se stížností. Výjimka pro dálnici u Bzence platí

Nejvyšší správní soud zamítl kasační stížnost Dětí Země ve sporu o výjimku k zásahu do biotopu 25 zvláště chráněných druhů při stavbě dálnice u Bzence na Hodonínsku. Výjimku vydal v roce 2012 jihomoravský krajský úřad. Dětem Země se nepodařilo dosáhnout jejího zrušení u ministerstva životního prostředí a následně ani u Krajského soudu v Brně.

Brno Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejvyšší správní soud v Brně (Ilustrační foto)

Nejvyšší správní soud v Brně (Ilustrační foto) | Foto: Tomáš Adamec | Zdroj: Český rozhlas

Rozhodnutí soudu je vyvěšeno na úřední desce, zatím bez odůvodnění, na jehož zpracování má soud 30 dní.

Ve sporu šlo konkrétně o výjimku pro tříkilometrový úsek mezi Bzencem a Přívozem. Trasa prochází ptačí oblastí Bzenecká Doubrava-Strážnické Pomoraví. Stavbaři podle webu České dálnice proto počítají s tím, že část sporného úseku povede krytým tubusem.

Podle krajského soudu se úředníci při rozhodování o výjimce náležitě zabývali jednotlivými druhy živočichů. Zvážili jejich rozšíření v ČR i jejich životní cykly.

"Nezbývá než zopakovat, že v tomto řízení nebylo úkolem správních orgánů posuzovat, zda by při jiném vedení trasy vznikaly jiné vlivy na chráněné živočichy a zda by byly větší či menší, ani jaké dopady na zájmy ochrany přírody a krajiny budou mít další úseky R55," rozhodl předloni Krajský soud v Brně.

Neuspěly podruhé

Loni zamítl Nejvyšší správní soud obdobnou stížnost Dětí Země kvůli výjimce pro úsek mezi Moravským Pískem a Bzencem. Ekologičtí aktivisté proti trase silnice dlouhodobě protestují, vadí jim zásah do biotopu živočichů, třeba čmeláků, mravenců, ropuch, užovek a ptáků, například motáka pochopa, ťuhýka šedého a strakapouda prostředního.

Dálnice D55, dříve označovaná jako rychlostní silnice R55, v budoucnu povede z Olomouce přes Přerov, Hulín, Otrokovice, Uherské Hradiště a Hodonín do Břeclavi. Její celková délka bude 101 kilometrů, v současnosti jsou zprovozněny tři dílčí úseky. Přípravy komplikují spory o trasu. Problém představovalo také zrušení jihomoravských zásad územního rozvoje.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme