Dětmarovická elektrárna je připravena obnovit provoz, bloky naběhnou podle potřeby

Elektrárna v Dětmarovicích na Karvinsku, kterou v minulém týdnu zasáhl rozsáhlý požár absorbéru, je opět připravena ke spuštění. Druhý absorbér, který byl poškozen jen minimálně, se podařilo zaměstnancům opravit. Bloky elektrárny naběhnou do provozu podle potřeby.

Dětmarovice Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Elektrárna Dětmarovice na Karvinsku | Zdroj: ČEZ

„V neděli hodinu po půlnoci byla elektrárna převedena do zálohy pro potřeby technického dispečinku ČEZ. Vlastní najetí bloků závisí na ekonomických podmínkách, tedy na ceně elektrické energie na trhu," uvedl mluvčí.

V elektrárně začalo hořet v pátek 28. července dopoledne. Hasiči dostali požár pod kontrolu za několik hodin. Více než den pak trvalo, než pod kontrolou dohořela všechna ohniska. Příčiny požáru zatím nejsou známy a nelze ještě určit ani výši způsobené škody.

Požár poničil jeden ze dvou absorbérů, což je zařízení pro snižování emisí síry, a částečně i společnou budovu, ve které jsou absorbéry umístěny. „Druhý absorbér byl poškozen minimálně, zůstal funkční, a proto může elektrárna obnovit provoz. Další postup závisí na vyjádření statika o stavu poškozeného absorbéru. Poškozené části bude nutné kompletně vyměnit, náklady budou hrazeny z pojištění,“ uvedl Sobol.

Tepelná elektrárna Dětmarovice je v provozu od roku 1975. S výkonem 800 MW je nejvýkonnější elektrárnou spalující černé uhlí v Česku. Elektrárna dodává teplo do Bohumína a Orlové na Karvinsku. Od požáru tato města ČEZ zásobuje z náhradních zdrojů.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme