Detoxikačním centrem U Apolináře prošlo už pět tisíc pacientů

Centrem detoxifikační léčby v Praze u Apolináře prošlo už pět tisíc pacientů. Oddělení pro lidi s akutními abstinenčními příznaky funguje od roku 1993 a v současnosti tvoří 50 procent jeho pacientů lidé závislí na drogách a lécích.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Přes 95 % studentů ochutnalo alkohol a každý desátý nezletilý se věnuje hazardu.

Přes 95 % studentů ochutnalo alkohol a každý desátý nezletilý se věnuje hazardu. | Foto: Fotobanka stock.xchng

Dřív byl příčinou léčby hlavně alkohol a většinu pacientů tvořili muži, za 17 let se ale situace poměrně změnila. Téměř 50 procent lidí přichází na detox kvůli závislosti na drogách a to nejčastěji v kombinaci heroin + pervitin a THC. Výraznou příčinou je také alkohol a gamblerství.

Primář oddělení pro léčbu závislostí Petr Popov upozorňuje také na to, že se mění věk pacientů: "Jednak se snižuje věk lidí závislých na alkoholu - v minulosti to bylo kolem 50 let, dnes je to kolem 40 let. Máme ale i mladší pacienty, není výjimkou pacient, kterému je něco přes 20 let a je výrazně závislý na alkoholu."

Přehrát

00:00 / 00:00

V Centru detoxifikační léčby v Praze u Apolináře natáčel pro Odpolední Radiožurnál Jan Herget.

Na druhé straně se podle něj zvyšuje věk lidí závislých na nealkoholových drogách. "Dříve to byli pacienti mladší 20 či 18 let a dnes jsou to lidé, kterým je 25 či 30 let," dodal.

Ze závislostí se léčí také stále více žen. Dříve byl poměr mužů a žen 5 : 1 dnes už je to 2 : 1.

Lidé závislí na alkoholu jsou na detoxu asi týden. Pacienty, kteří přijdou kvůli drogám, čeká asi desetidenní pobyt a nejdéle - tedy 2 až 3 týdny tu léčí závislost na lécích.

Pobyt na detoxu znamená pro pacienta přesný režim, skupinovou i komunitní práci a také osobní pohovory s lékaři. 80 procent pacientů pokračuje v léčbě i po detoxu a stále víc lidí se přichází léčit jen ambulantně.

Katarína Brezovská, Jan Herget Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme