Thymián vyhrál u soudu. Matrika musí po třech letech jméno dítěte uznat, rodiče získají odškodné

Ministerstvo vnitra musí rodičům chlapce Thymiana zaplatit celkem 30 tisíc korun. Matrika totiž nezapsala neobvyklé jméno jejich syna. Pravomocně o tom rozhodl pražský městský soud.

Tento článek je více než rok starý.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Městský úřad, úředník, (ilustrační foto)

Městský úřad, úředník, (ilustrační foto) | Foto: Filip Jandourek | Zdroj: Český rozhlas

Matrika ve Vrchlabí chlapce odmítla zapsat, protože chtěla, aby jeho rodiče znaleckým posudkem doložili, jakou by jméno mělo mít pravopisnou podobu. Když expertizu nedodali, řízení zastavila. Chlapec pak měl v rodném listě v kolonce křestního jména téměř tři roky zapsáno „nezjištěno".

Severín i Arsen. Cesta za netradičním jménem pro dítě je dlouhá, rodiče potřebují posudek znalce

Číst článek

Jméno mu do rodného listu zapsali až poté, co se rodičů zastal Nejvyšší správní soud. Podle něj je vyžádání posudku výjimečné a matriky mají při ověřování správné podoby jména vycházet například z listinných důkazů dodaných rodiči nebo z informací ze zahraničních veřejně přístupných databází.

Odškodnění

Rodiče ale podali další žalobu, požadovali každý 50 tisíc korun za způsobené komplikace. Obvodní soud každému z nich přiznal 15 tisíc korun, odvolací pražský městský soud se naopak postavil za ministerstvo vnitra a nárok rodičů zrušil úplně. Opačný názor na jaře zase vyjádřil Ústavní soud.

„Záleží na tom, zda bylo nezákonné a zda tím rozhodnutím mohlo dojít k zásahu do práv účastníků. V tomto případě se tak zřejmě stalo,“ řekl před časem Radiožurnálu Ústavní soudce Tomáš Lichovník.

Láska k pivu neprošla. Švédské úřady zakázaly rodičům pojmenovat syna 'Pilzner'

Číst článek

A pražský městský soud přiznání odškodného teď potvrdil. „Žalobci byli dva a žalované bylo ministerstvo vnitra České republiky. Výsledek řízení je takový, že žalovaný, to znamená ministerstvo je povinno každému ze žalobců zaplatit 15 tisíc korun,“ říká jeho mluvčí Markéta Puci.

Složitá pravidla

Vnitro musí částku zaplatit do 30 dnů od právní moci rozsudku, navíc má rodičům uhradit náklady vynaložené na soudní řízení.

Pravidla pro zápis jmen v Česku upravuje zákon o matrikách. Nelze zapsat zkomolená, zdrobnělá a domácká jména a rodiče neuspějí ani se zcela vymyšleným jménem pro dítě.

Cizí jména ale povolená jsou. Vodítkem pro matriky je i kniha, kterou opakovaně vydává nakladatelství Academia, a která obsahuje už 17 000 českých i cizích jmen. Neobvyklá jména jsou u nás stále populárnější. Loni se podle statistického úřadu narodili Aurelián, Severín, Arwen nebo Ticiana.

Jana Magdoňová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme