Dětské kluby a centra jsou pro rodiče přes prázdniny často záchranou

Obliba příměstských táborů, mateřských center a klubů o prázdninách roste. Řada rodičů totiž řeší, kdo dva letní měsíce děti pohlídá. Překvapivě je ale o prázdninách daleko menší zájem o chůvy než ve školním roce.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Příměstský tábor v plzeňské Techmanii

Příměstský tábor v plzeňské Techmanii | Foto: Techmania Science Center

Většina dětí má jasnou představu o tom, co by o prázdninách chtěly dělat. Možnosti rodičů jsou ale omezené. Paní Lence přes prázdniny pomáhá hlídat děti celá rodina i kamarádka.

„Asi tak měsíc před prázdninami musíme udělat plán prázdnin – kdy a kdo děti bude mít, abychom zkompilovali všechny dovolené členů,“ říká Lenka.

Někde mají rodiče štěstí, že mateřské školy a jesle nezavírají úplně. Například v Jablonci nad Nisou jsou školky otevřené první a poslední týden o prázdninách. Pak vždy jeden týden funguje jedna vytipovaná školka. Rodiče mohou využít ale jen čtyři týdny.

Přehrát

00:00 / 00:00

Redaktorka ČRo Tereza Bartůňková zjišťovala, jaké možnosti hlídání nabízejí radnice, kluby a soukromé školky

"Z psychologického hlediska je vhodné, aby si dítě alespoň na měsíc od školského zařízení odpočinulo a pobývalo s rodinou,“ vysvětluje vedoucí oddělení školství Zdeňka Květová.

Město začalo rodiče podporovat už před 4 lety, letos vyčlenilo kolem 60 tisíc korun. Rodičům, kteří se rozhodnou v Jablonci dát dítě do soukromého zařízení, magistrát přispěje 100 korunami na den.

„V předešlých třech letech to bylo bez omezení, takže se rodič mohl přihlásit i k více subjektům a podporu dostal na více týdnů. Letos z důvodu omezených finančních prostředků jsme podporu omezili jen na jeden týden, to znamená pět dní, tím pádem 5x100 korun,“ říká vedoucí oddělení školství Zdeňka Květová.

Právě různé kluby a centra jsou pro rodiče často přes prázdniny záchranou. Ale i tam je provoz omezený. Například Centrum předškolních dětí v Karlínském spektru v Praze má přes prázdniny otevřeno jen čtyři týdny.

„V podstatě je to takový předškolní příměstský tábor s tím, že děti tam jsou týden, od půl deváté do půl jedné. Dělá se vždy cílený program zaměřený na nějakou pohádku,“ říká Miroslava Nová.

Obliba příměstských táborů roste. Za cenu v průměru 100 korun na den mají děti několikahodinový program - někdy i včetně jídla.

Tradice podnikových táborů téměř vymizela. Jednou z výjimek je tábor studia Barrandov

Číst článek

Pro pracující rodiče malých dětí, kteří potřebují pomoc s hlídáním nepravidelně, jsou tu chůvy. Řešení to je i pro paní Janu. Chůvu jí pomohla najít radnice Prahy 4, která provozuje službu domácí hlídání:

„Naprostou náhodou jsem našla leták, tam jsem zjistila, že začínají se službou domácího hlídání. Obrátila jsem se na koordinátoru a díky tomu jsme vlastně získali chůvu, která nám hlídá dceru od jejich 11 měsíců.“

Paní Jana si také pochvaluje, že zaplatí méně, než kdyby si ji najala u soukromé agentury. Praha 4 totiž na projekt získala peníze z Evropského sociálního fondu. Překvapivě je ale o prázdninách o chůvy menší zájem než přes školní rok.

„Běžně hlídáme kolem 600 hodin za měsíc ve všech rodinách, který to ten měsíc využijí. O prázdninách hlídáme třeba 150 nebo 200 hodin. V podstatě to jsou ti naši pravidelní uživatelé. Nestalo se nám, že by nás někdo jen oslovil, aby využil službu na prázdniny, což jsme původně očekávali,“ říká Zichová.

Vyšší zájem o prázdninách zaznamenaly soukromé školky. Jen málo rodičů si ale jejich služby může finančně dovolit.

Tereza Janouškovcová Bartůňková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme