Dětské násilníky budou hlídat kamery a mříže

Dětští násilníci by v budoucnu měli být umísťováni do zvláštních zařízení, ze kterých by nemohli utíkat tak snadno jako nyní. Předpokládá to vládní novela zákona o ústavní výchově, kterou dnes schválila Poslanecká sněmovna. Útěkům dětských a mladistvých pachatelů závažných trestných činů by měly zabránit například stavebně technické prostředky, které by byly umístěny ve speciálních výchovných zařízeních.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

mříže | Foto: Ministerstvo vnitra ČR

O tom, kde budou instalovány, rozhodne podle ministryně školství Petry Buzkové její resort. "Znamená to, že mohou být umístěny mříže v oknech, mohou být taková zařízení oplocena a nemusí být povolovány vycházky. Zákon současně legalizoval kamerové systémy, které nebudou a nikdy nebyly používány v soukromých prostorech klientů. Budou používány na chodbách, v některých společných prostorech a u vstupu do budov," doplnila ministryně.

Podle ředitele výchovného ústavu Děčín-Boletice Jaroslav Žejdl nedojde k žádnému narušení soukromí klientů ústavů. "Kamery se v žádném případě nebudou používat ke sledování dětí. Ty budou pouze na těch místech, kde by mohlo dojít třeba k úniku. Nebudou v žádném případě na sociálních zařízeních, pokojích a podobně," vysvětlil Žejdl.

Novela by měla pomoci i lidem, kteří v těchto zvláštních zařízeních pracují. "Rozhodnutí sněmovny je dobrým krokem, který usnadní řešení složité situace s dětmi, které se dopustily extrémních poruch chování nebo měly závažná provinění," dodal ředitel.

Do novely zákona o ústavní výchově, kterou ještě posoudí Senát a prezident republiky, naopak neprošel návrh na snížení přesčasových příplatků pro učitele na 25 procent průměrné hodinové sazby. Nadále tedy platí, že budou pedagogové dostávat za hodinu, kterou suplují za kolegu, dvojnásobek průměrné hodinové sazby.

Milada Richterová, Ondřej Černý, Vilém Janouš Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme