Dětských úrazů by mohlo být o polovinu méně. Inspirací je Nizozemsko

Počet smrtelných úrazů dětí a mladistvých by mohl v České republice klesnout až o polovinu, pokud by se podařilo dosáhnout podobné úrovně bezpečnosti, jakou má Nizozemsko. To je z hlediska úrazů nejbezpečnější zemí v Evropě. Podle odborníků z Centra úrazové prevence v Česku chybí především řada zdánlivě drobných opatření, která jsou ale pro bezpečí dětí velmi důležitá.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Dětský úraz

Dětský úraz | Foto: Fotobanka stock.xchng

Odborníci z Centra úrazové prevence srovnali standardizovanou úmrtnost dětí a mladistvých v Nizozemsku a v České republice. „Porovnáním vznikl výpočet, z nějž vyplývá, že kdybychom měli stejnou standardizovanou úmrtnost jako Nizozemsko, ve sledovaném roce by přežilo 91 dětí a mladistvých, to je vysoké číslo,“ říká lékařka Veronika Benešová z Centra úrazové prevence.

Lékaři v projektu hodnotili celkem 100 různých preventivních opatření jako indikátorů bezpečnosti. „Nezaměřili jsme se ani tak na hospitalizace a počty ambulantních ošetření, jako spíš na různá drobná opatření, která jsou ale nesmírně důležitá pro bezpečnost dětí. Bohužel pro Českou republiku jsme nalezli celou řadu opatření, která neděláme a dělat bychom mohli,“ upozorňuje lékařka a jako příklad uvádí bezpečnost dětí v autě.

„Děti umírají často jako spolujezdci v automobilech. Ačkoli zákon stanovuje použití dětských zádržných systémů, jejich použití není stoprocentní,“ říká Veronika Benešová. Průzkumy podle ní také prokázaly, že pokud se dětská sedačka umisťuje tak, aby dítě sedělo obličejem proti směru jízdy až do věku 4 let, v případě jakékoli nehody má daleko větší šanci přežít bez úrazu.

Přehrát

00:00 / 00:00

O nebezpečí dětských úrazů a jejich prevenci hovořila na Radiožurnálu lékařka Veronika Benešová z Centra úrazové prevence

Dopravní nehody jsou pro děti největším nebezpečím především proto, že při nich nejčastěji dochází k úmrtí a těžkým úrazům s následky. „Spousta úrazů vzniká i jinde, ale není tak závažná, takže se o nich méně mluví. Je jich však mnohem víc, hlavně doma,“ vysvětluje lékařka.

Druhou nejčastější příčinou dětských úmrtí je utonutí. V této souvislosti Veronika Benešová poukazuje, že na toto riziko, ale i další nebezpečí česká legislativa nepamatuje.

„Nemáme žádný zákon na povinnost zabezpečit domácí bazény. Není uzákoněna povinnost používání ochranných plaveckých prostředků při pobytů dětí u vody a ve vodě. Není prevence pádů z oken u budov, které mají víc než jedno podlaží, okna nejsou zabezpečená, aby dítě nevypadlo,“ vypočítává.

Problémem jsou také dětské otravy. „V domácnostech jsou běžně dostupné léky, analgetika, antipyretika. Léky by měly být prodávány v baleních, která malé dítě nemůže otevřít. Rodiče by měli mít důkladné informace, jak léky doma ukládat. Chybí regulace horké vody z kohoutku, ačkoli opaření je velmi závažné a bolestivé a dlouho se hojí,“ varuje Veronika Benešová.

Jan Richter, Kateřina Kozmová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme