Devět měsíců chybí, na nemocenské není. Vedení Senátu hledá páku na nepřítomného Čubu

Málokterou absencí senátora se zabývá nejvyšší vedení horní komory Parlamentu. Nepřítomnost Františka Čuby (SPO) ale minulý týden už řešil organizační výbor: bývalý ředitel slušovického JZD totiž více než devět měsíců nebyl v práci, na nemocenské ale není. Vedení Senátu proto chce vysvětlení, případně aby se Čuba přihlásil o nemocenské dávky.

Původní zpráva Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Senátor František Čuba, Strana práv občanů

Senátor František Čuba, Strana práv občanů | Foto: Filip Jandourek | Zdroj: Český rozhlas

Tak jako se Poslanecká sněmovna v polovině května zabývala speciálním bodem ke kauzám Andreje Babiše (ANO), podobného nebývalého jednání se v horní komoře Parlamentu dočkal i senátor František Čuba (SPO). Jeho absence se neřešila na plénu, nýbrž v rámci organizačního výboru - tedy jednoho z hlavních řídících orgánů Senátu.

Senátor Čuba má totiž zapsáno „nepřítomen" v docházce za posledních více než devět měsíců.

„Teprve nedávno jsem se dozvěděl, že není na nemocenské, což mě překvapilo. Myslel jsem, že tak postupuje. Nenapadlo by mě, že by to na takhle dlouhou dobu neřešil tímto způsobem," uvedl pro server iROZHLAS.cz senátor a místopředseda organizačního výboru Jiří Šesták (STANHOPB). Právě on debatu o dlouhodobé nepřítomnosti svého kolegy „v práci" na jednání výboru inicioval.

Senátor Čuba nebyl kvůli nemoci od září v práci, plat i náhrady pobírá dál. Kancléř Mynář ho brání

Číst článek

Senátor Čuba byl podle dřívějších informací loni ke konci roku na operaci trávicího traktu. Po dobu své nepřítomnosti nepobírá nemocenské dávky, ale standardní plat včetně náhrad, a to i těch cestovních – celkem zhruba 120 tisíc korun měsíčně.

„Neznáme zdravotní stav pana Čuby. Chceme na příštím organizačním výboru zprávu. Těch možností je několik, možná že už bude (Čuba) natolik zdráv, že přijede. Možná si vezme nemocenskou, ale nějaké řešení očekáváme. Tento stav nás neuspokojuje," popsal senátor Šesták, jaký výstup výbor očekává.

Sám Čuba a stejně tak i jeho asistent Milan Frnka měli telefony vypnuté. Odpověď nedorazila ani na dotazy zaslané e-mailem.

Jako ostatní lidé

Zdravotní problémy trápily loni i senátora Jaromíra Jermáře (ČSSD). Kvůli potížím s páteří musel absolvovat celkem dvě operace, což ho na zhruba dva až tři měsíce vyřadilo z pracovního režimu. A po dobu své nepřítomnosti v Senátu čerpal nemocenskou.

„I když jsem samozřejmě e-maily vyřizovat mohl, ale nemohl jsem být v regionální kanceláři nebo se účastnit jednání výboru a pléna. Přišlo mi to normální, logické, že jsem v pracovní neschopnosti. Když člověk nechodí do práce, také má nemocenskou," popsal pro server iROZHLAS.cz senátor Jermář.

A právě jeho dává organizační výbor senátorovi Čubovi za příklad. Po debatě z minulého týdne nakonec senátoři za výbor nepřijali žádné usnesení, což by mimochodem bylo bezprecedentní, ale zaúkolovali kolegu Jaroslava Doubravu (Severočeši), aby se věcí zabýval. Na jednání Klubu nezávislých senátorů, jehož je místopředsedou a Čuba řadovým členem, mají situaci vyřešit.

„Vadí mi, že o Františka Čubu je strašný zájem, to je strašný průšvih, že je dlouhodobě nemocný. Ale když to byli jiní, tak to nikoho nezajímalo," okomentoval senátor Doubrava jednání výboru. Kolegům prý vysvětlil, že je po operaci a nyní v rekonvalescenci a že se prý v nejbližší době se vrátí k výkonu mandátu. „Vypadá to (s ním) dobře," doplnil.

Přiznal ale, že by bylo vhodnější, kdyby Čuba po dobu své nepřítomnosti nemocenské dávky skutečně pobíral. „Neznám pravidla, jestli musí, nebo nemusí. Těžko to hodnotím, asi by měl jít na nemocenskou. Ale uvidíme, v tuto chvíli opravdu nevím, jaký je jeho stav," uzavřel Doubrava.

Tisková konference ČSSD Alena Gajdůšková | Foto: Filip Jandourek

Síla slušovického zázraku

František Čuba vyhrál v roce 2014 senátní volby s úspěchem takzvaného slušovického zázraku v JZD, jehož byl předsedou. Porazil tehdy dlouholetou senátorku za zlínský obvod Alenu Gajdůškovou (ČSSD).

Na minulý pátek už bylo dokonce naplánováno výjezdní zasedání Klubu nezávislých senátorů, jednání u Čuby ale senátoři nakonec kvůli jiným pracovním a osobním povinnostem přesunuli. Jen krátce měl v plánu senátora Čubu navštívit jeho kolega Jan Veleba, za jehož Stranu práv občanů byl Čuba do horní komory zvolen.

Ten se však k situaci ohledně jeho kolegy odmítl vyjádřit. „Já to budu hodnotit tehdy, až s ním budu osobně jednat. A pak teprve k tomu něco řeknu. A to si buďte jista, že řeknu něco jasnýho," uvedl pouze a poté položil telefon.

Horní komora směrem ke svým členům a jejich nepřítomnosti nemá prakticky žádné pravomoci. Není totiž zaměstnavatelem podle zákoníku práce. Pokud se senátor z jednání včas omluví – a třeba jako v případě Čuby i několik měsíců po sobě - nic mu za to nehrozí.

„Senát může přistoupit k postihům za absenci podle zákona pouze v případě, že by se dvakrát po sobě neomluvil z jednání pléna nebo výboru. To se v případě pana senátora Čuby nestalo, vždy byl omluven z důvodu nemoci. Senát není v roli zaměstnavatele nebo dokonce kontrolora, každý senátor je odpovědný pouze svým voličům," vysvětlila mluvčí Eva Davidová.

Hana Mazancová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme