Devět novinek v pohřbívání nebožtíků. Co přinese zákon z pera ministryně Šlechtové?

Konec rakví z papíru, pohřby potracených dětí či zákaz pohřbů bez rakve. I to jsou novinky, které přináší novela zákona o pohřebnictví. Vlajková loď ministryně pro místní rozvoj Karly Šlechtové (za ANO) míří ale především na pohřební služby. Novými pravidly chce zamezit možným nekalým praktikám podnikatelů, nedůstojnému nakládání s nebožtíky i okrádání pozůstalých. Server iROZHLAS.cz proto připravil přehled těch nejdůležitějších změn. Normu schválila v pátek sněmovna. Schválit ji musí ještě Senát a podepsat prezident.

Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ministryně pro místní rozvoj Karla Šlechtová (za ANO)

Ministryně pro místní rozvoj Karla Šlechtová (za ANO) | Foto: Filip Jandourek

1. Přísnější kontrola pohřebních služeb

Novela zavádí přísnější kontrolu podnikatelů v oblasti pohřebnictví. Nejvyšším kontrolním orgánem bude ministerstvo pro místní rozvoj, zvýší se také pravomoci krajů a živnostenských úřadů. Kontrolovat budou moci také krajské hygienické stanice.

Nemocnice v obležení pohřebních služeb. Objednávky pohřbů a příjem šatů, lákají kolemjdoucí

Číst článek

2. Pokuty až půl milionu korun

Zpřísní se také sankce za prohřešky pohřebních služeb – jednotlivci bude hrozit pokuta až 100 tisíc korun, firmě až půl milionu korun. Pokud se například uloží tělo nebožtíka mimo prostor márnice, půjde o hanobení lidských pozůstatků, které může být kvalifikováno i jako trestný čin výtržnictví.

3. Vzdělání funebráků

Noví podnikatelé v pohřebnictví budou muset skládat zkoušku a mít praxi v oboru. Zatímco nyní stačí pro vstup do podnikání víkendový kurz, po účinnosti novely to bude teoretická i praktická zkouška. Uchazeč se základním vzděláním by měl mít minimálně desetiletou praxi, středoškolák pětiletou. Zkoušet bude osoba autorizovaná ministerstvem na dobu pěti let.

4. Konec rakví z papíru

„Chceme zlepšit celé prostředí v oblasti pohřebnictví.“

Karla Šlechtová (za ANO) (ministryně pro místní rozvoj)

Nejlevnější variantu rakví, která se vyrábí z lepenkového papíru, už dříve ministryně Karla Šlechtová označila za „papundeklové krabice" nedůstojné vůči nebožtíkům. Novela tak řeší mimo jiné i nároky na minimální výrobní parametry rakví.

Ty se budou moci nově vyrábět pouze z materiálu na bázi dřeva – pětivrstvého papíru, dřeva nebo ratanu. Za kvalitní celodřevěné rakve si ale budou muset lidé připlatit, minimální náklady na rakev tak vzrostou ze stovek korun na několik tisíc. Podle resortu je však o ekologicky i hygienicky příznivější řešení.

5. Pohřby dětských plodů

Pokud žena potratí do pátého týdne těhotenství, nemá možnost své dítě pohřbít. Plod po potratu je dle současné legislativy považován za nemocniční odpad, který se likviduje například spolu s amputovanými končetinami v nemocničních spalovnách. Stejný osud čeká mrtvě narozené děti, jejichž váha nepřesáhne půl kilogramu. Novela Šlechtové má pohřby umožnit, rodiče budou mít na rozmyšlenou čtyři dny. Český statistický úřad za rok 2015 eviduje přibližně 35 tisíc potratů.

6. Posmrtná práva

Posílí se také posmrtná práva zemřelých. Postihy za hrubé zacházení se zemřelými či přímo hanobení jejich těl se zpřísní až na dva roky vězení. Možné bude také dané pohřební službě pozastavit činnost. Dosud hrozila maximálně 50tisícová pokuta. Pohřební služby a krematoria budou muset také zřídit samostatnou místnost, kde by pozůstalí mohli nebožtíka zkontrolovat a upravit.

Šlechtová si zaplatila reklamní články. Web je neoznačil jako komerční sdělení

Číst článek

7. Pohřby nebožtíků bez rakve

Novela zakáže pohřby bez rakve na veřejných hřbitovech. Ty vychází především z náboženských zvyklostí židů či muslimů. Současná úprava s pohřbíváním nebožtíků v rakvi sice automaticky počítá, není to v ní ale výslovně uvedeno. Umožnit má norma pohřbívání bez rakve za přísných podmínek naopak na neveřejných hřbitovech.

Neveřejné hřbitovy u nás provozuje hlavně římskokatolická církev a židovské obce, které však pohřby bez rakve na našem území od druhé světové války nepraktikují. Oproti tomu muslimové žijící v Česku zde od revoluce pohřbili bez rakve podle odhadů Muslimské obce v Praze okolo stovky nebožtíků. Pohřby dle muslimských zvyklostí se v současnosti konají na muslimských hřbitovech v Praze, Brně nebo Třebíči. Neveřejné pohřebiště u nás však muslimové nemají.

8. Pohřební služby za branami nemocnic

Pohřební služba Helfi v areálu Thomayerovy nemocnice | Foto: Filip Jandourek

Úprava vykáže pohřební služby z areálů nemocnic. Současná norma totiž zakazuje pouze jejich působení a sjednávání pohřbů uvnitř zdravotnických zařízení. Skuliny v zákoně využívá například pohřební služba Helfi, která má provozovnu v bývalé kapli v areálu Thomayerovy nemocnice v Praze.

9. Výstava mrtvých těl

Stopka bude platit také pro vystavovaní těla zemřelého bez jeho souhlasu. „Je zakázáno ukládat a vystavovat nakonzervovaná nebo nabalzamovaná lidská těla zejména za komerčním účelem, pokud s tím zemřelý za svého života nesouhlasil," stojí v úpravě.

Problém to může být především pro výstavu preparovaných lidských těl Bodies... The Exhibition, nová pravidla mohu ale zasáhnout také muzea či kostnice. Vystavovatelé budou nově potřebovat informovaný souhlas podepsaný zemřelým nebo jeho zákonným zástupcem. Podle ministerstva se to dotkne pouze nebožtíků, od jejichž úmrtí neuběhlo 70 let.

Kristýna Guryčová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme