Deviant z Kosmonos zřejmě na útěku znásilnil ženu

Poslední dopadený z trojice uprchlíků z Psychiatrické léčebny v Kosmonosech zřejmě na útěku znásilnil ženu. Policisté zadrželi Romana Frona dnes v noci v Praze. Právě informace oběti pomohly policii nebezpečného sexuálního devianta dopadnout. Útěky deviantů jsou stále časté. Ředitelé léčeben ale tvrdí, že nemají prostředky a ani zájem dělat ze svých ústavů ostře sledované objekty. Situaci by v budoucnu mohl zlepšit vznik takzvaných detenčních ústavů, jak navrhuje Ministerstvo spravedlnosti. První z nich by měl začít fungovat v roce 2007.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Psychiatrická léčebna Kosmonosy

Psychiatrická léčebna Kosmonosy | Foto: www.stavco.cz

Osmadvacetiletého Frona, který navíc trpí žloutenkou typu C, zadrželi policisté kolem půlnoci. Pomohl jim při tom popis pachatele od znásilněné ženy, který se nápadně podobal Fronovi.

Podle mluvčí pražské policejní správy Daniely Razímové pachatel ženu zavlekl do 12. patra obytného domu v Modřanech a tam ji na chodbě i přes její aktivní odpor znásilnil. Z místa činu uprchl.

"Policejní komisař zadrženého Romana F. obvinil z trestného činu znásilnění a maření úředního rozhodnutí. Zároveň podal podnět k návrhu na uvalení vazby," uvedla Razímová. Obviněný je zatím v cele předběžného zadržení.

Ještě v policejním voze policisty ohromil informací o spolknutí jedovaté kapsle, ale pak své tvrzení odvolal. Na policejní služebně se pokusil sám sobě ublížit a opakovaně udeřil vší silou hlavou do zdi. Uklidnil jej až přivolaný lékař.

Fron utekl v pátek časně ráno spolu s čtyřiatřicetiletým Romanem Gáborem a šestnáctiletým chlapcem z uzavřeného oddělení se zpřísněným režimem. Muži přeřezali a ohnuli mříže na okně v ložnici v přízemí. Podle lékařů trpí Fron patologickou sexuální agresivitou. Byl i sedm let ve vězení a soud mu nařídil léčení.

Gábora, který stejně jako Fron utekl z léčebny v posledních týdnech opakovaně, policisté hlídkové zadrželi v neděli v Praze. Znovu ho obvinili z trestného činu maření výkonu úředního rozhodnutí. Státní zástupce dal souhlas s jeho zadržením a policie podá soudu návrh na uvalení vazby.

Gábor v léčebně pobýval na základě rozhodnutí soudu kvůli znásilnění. Obětí byla údajně jeho neteř. Ochrannou léčbu mu soud nařídil v roce 1999. Další uprchlík, šestnáctiletý chlapec, se v sobotu sám přihlásil na policejním oddělení v Praze. Do léčebny byl umístěn na základě rozhodnutí soudu, ale léčbu zatím nařízenou nemá.

Ministerstvo spravedlnosti navrhuje vznik detenčních ústavů

Útěky deviantů se stále opakují a ředitelé psychiatrických léčeben jednohlasně dodávají, že nemají prostředky a ani zájem dělat ze svých ústavů ostře sledované objekty s vojenským režimem. Věc by mělo podle ředitele léčebny v Bohnicích a bývalého ministra zdravotnictví Ivana Davida, řešit především Ministerstvo spravedlnosti:

"Podle kompetenčního zákona by to mělo být Ministerstvo spravedlnosti, protože se jedná o pacienty skoro vždy v ochranné léčbě na základě rozhodnutí soudů. Často je chybně indikována, někdy špatným návrhem soudních znalců, někdy chybným rozhodnutím soudu, čili já si myslím, že v první řadě to je záležitost Ministerstva spravedlnosti."

Mluvčí resortu Petr Dimun tvrdí, že problém by měl být vyřešen do dvou let. Tehdy má být k dispozici speciální ústav pro podobné devianty.

"Ministerstvo spravedlnosti už má ve druhém čtení v Poslanecké sněmovně nový trestní zákon, který počítá s takzvaným detenčím ústavem, což je jednoduše řečeno kombinace ústavu a vězení dohromady. Tento ústav bude určen pro pachatele, kteří mají nařízenou ochrannou léčbu. Pro tyto pachatele už se počítá od roku 2007 s tím, že by byli umístěni do speciálního ústavu," uvedl Dimun.

Naděžda Hávová, Martin Hromádka, Štěpánka Čechová, Marián Vojtek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme