Devitalizace byla pozastavena na půl roku

Vědecká rada ministerstva zdravotnictví dnes pozastavila ověřování sporné metody léčení rakoviny, devitalizace, na lidech. Pozastavit na půl roku podvazování nádorů doporučilo radě před dvěma týdny její předsednictvo. Podle předsedy rady profesora Jana Dvořáčka by nyní šest měsíců měli být sledováni lidé, kteří se devitalizaci podrobili. Poté rada rozhodne, co dál.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Experimenty by tedy pokračovaly jen na zvířatech. Odborníci se nemohou shodnout v tom, zda devitalizace může lidem pomoci. Podle jejího propagátora Karla Fortýna vyvolá odumřelý nádor imunitní reakci, která zničí v těle i vedlejší ložiska nemoci.

Chirurgové na čtyřech pracovištích, kde metodu ministerstvo zdravotnictví povolilo, zjistili, že lidé nezemřou na otravu z toho, že podvázaný nádor zůstal v těle. Imunitní reakci však postup u lidí nevyvolal. Obhájci metody tvrdí, že devitalizace se musí použít u pacientů v časnějších stadiích, kdy ještě lidé nemají ozařováním a chemoterapií zničenou imunitu.

Celkem bylo operováno 45 pacientů, z nich 24 s rakovinou kůže, zemřelo sedm, dalších 21 s rakovinou konečníku či tlustého střeva, zemřelo sedm. Výkon neohrozil život nemocných, místní záněty však výrazně zhoršily kvalitu jejich života. Zmenšení nádorů nebylo zaznamenáno, shrnul pofesor Dvořáček a dodal, že ověřovat se bude dál na zvířatech.

Jeho slova vyvolala bouřlivý nesouhlas členů Svazu pacientů, kteří se dnešní tiskové konference účastnili. Podle nich operovaní pacienti byli v posledním stadiu nemoci a měli imunitu zničenou chemoterapií. Doktor Fortýn prý operoval 12 lidí v počátečním stadiu s úspěchem.

Dvořáček však upřesnil, že z těchto dvanácti lidí zemřelo osm, dva žijí bez ústupu nemoci a dva se ztratili z evidence. Ohradil se proti tomu, že u nyní operovaných pacientů narušila předchozí léčba imunitu, a proto devitalizace nezabrala. Testy před zákrokem podle něj potvrdily odpovídající imunitu.

Markéta Kaclová, Milan Kopp, Karel Hanzelka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme