Inspekce životního prostředí k zamlčení incidentu v Deze: Jednoznačný prohřešek, bude vedeno řízení

Česká inspekci životního prostředí (ČIŽP) se dozvěděla o havárii v chemičce Deza, ke které došlo souběžně s otravou řeky Bečvy, z médií. Jak řekl ředitel ČIŽP Erik Geuss, o mimořádné provozní události v Deze se inspektoři dočetli až v článku Deníku Referendum. Podle zjištění Deníku N bude inspekce na základě nových zjištění věc řešit ve správním řízení.

Tento článek je více než rok starý.

Valašské Meziříčí Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Budova chemičky DEZA ve Valašském Meziříčí

Budova chemičky DEZA ve Valašském Meziříčí | Foto: Martin Zajíček | Zdroj: iROZHLAS.cz

Společnost Deza z koncernu Agrofert neoznámila České inspekci životního prostředí (ČIŽP) mimořádnou událost, k níž došlo souběžně s otravou řeky Bečvy. A to přesto, že se inspektoři v Deze výslovně o jakékoliv mimořádné události zajímali. „My jsme to nevěděli. Čestné slovo – a já jsem chodil do Skauta – že jsme to nevěděli. Byli jsme naštvaní,“ řekl Geuss v rozhovoru pro Deník N.

Geuss vysvětlil, že v rámci šetření se zaměřovali na to, co z fabriky odešlo výpustěmi a dalšími cestami ven. „Zdokumentovaný incident byl interní. Je nesporné, že o tom Deza měla informovat. Ale problém je v tom, že jsme kontrolovali, co jde ven. Oni to zachytili v rámci dešťové kanalizace, která ven nejde,“ upřesnil šéf inspekce.

Otazníky nad otrávenou Bečvou. ‚Je to záhada. Ryby žily tam, kde by už neměly,‘ popisují rybáři

Číst článek

Podle Geusse se tak jedná o jednoznačný prohřešek, protože se inspektoři v rámci vyšetřování otravy Bečvy zajímali o cokoliv mimořádného, co se v Deze stalo. „Z našeho pohledu je to jednoznačný prohřešek a bude vedeno řízení,“ konstatoval Geuss.

„Naši inspektoři se Dezy ptali, jestli nezaznamenala jakoukoliv mimořádnou událost, cokoliv, o čem bychom měli vědět,“ potvrdila mluvčí ČIŽP Radka Nastoupilová. Chemička spadající pod koncern Agrofert ze svěřenských fondů premiéra Andreje Babiše (ANO) ale inspektorům o „provozní události“, jak incident nazývá, neřekla.

Agrofert jakékoliv pochybení odmítá. Podle mluvčího koncernu Karel Hanzelka pouze kvůli nedbalosti zaměstnance přetekl vodný roztok sody z provozního reaktoru. Látka ale podle něj toxická není. „Podle našeho názoru tuto povinnost měla. Z naší strany jde v tomto směru o delikt Dezy,“ nesouhlasí s názorem firmy ředitel ČIŽP.

Šéf ČIŽP také uvedl, že souvislost mezi mimořádnou událostí a ekologickou katastrofou vyloučit nemůže. „Nemohu vyloučit vůbec nic. Nadále to šetříme jako verzi,“ řekl Geuss.

tkr Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme