Obrana čelí první žalobě kvůli ‚dezinfo webům‘. Premiér Fiala roli státu popírá

Dvojice neziskovek žádá soud, aby prohlásil odstavení dezinformačních webů za nezákonné. Únorová žádost vojenské tajné služby podle nich dokazuje, že jde o státní zásah, a chtějí jasná pravidla.

Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Provozovatel internetové služby YouTube s okamžitou platností zablokoval po celé Evropě kanály spojené s ruskou státní televizí RT

Provozovatel internetové služby YouTube s okamžitou platností zablokoval po celé Evropě kanály spojené s ruskou státní televizí RT | Foto: Dado Ruvic | Zdroj: Reuters

Zablokování dezinformačních webů na žádost Vojenského zpravodajství porušilo principy právního státu, svobody projevu a práva přijímat informace. Tvrdí to neziskové organizace Institut H21 a Otevřená společnost. Za první jmenovanou stojí miliardář Karel Janeček, za druhou exposlanec, zastupitel Prahy 6 za STAN a spoluautor zákona o právu na informace Oldřich Kužílek.

Blokace dezinformačních webů pokračuje, zákon stále chybí. Provozovatelé hrozí žalobou

Číst článek

Podle žalobců stát překročil svou pravomoc, když prostřednictvím Národního centra kybernetických operací, spadajícího pod Vojenské zpravodajství, vyzval poskytovatele připojení k internetu a sdružení CZ.NIC k zablokování 22 webů. Zpravodajci mají za to, že stránky v souvislosti s útokem na Ukrajinu šířily ruskou propagandu.

Samotná vláda se od blokací formálně distancuje, naposledy tak učinil tento týden premiér Petr Fiala. „Vypnutí a blokace dalších webů (kromě RT a Sputnik, jejichž blokaci nařídila Evropská rada – pozn. red.) specificky působících na našem území bylo rozhodnuto nevládními organizacemi a komerčními firmami,“ napsal tento týden v odpovědi na interpelaci poslanci za ANO Patriku Nacherovi s tím, že „vláda je daným organizacím vděčna“.

‚Hybridně působí ve prospěch Ruska.‘ Vojenští rozvědčíci zveřejnili dopis, proč žádali blokaci webů

Číst článek

Podle Kužílka je ale rozhodující dopis Vojenského zpravodajství adresovaný řediteli sdružení CZ.NIC, v dubnu získaný a zveřejněný serverem iROZHLAS.cz. „Identifikovali jsme, že jde o státní zásah, ať se tváří, jak chce,“ vysvětluje Kužílek. Cílem žaloby podle něj není úřady za jejich postup trestat, ale do budoucna nastavit pravidla, jak k blokacím webů přistupovat.

Kužílek taky odmítá, že by se autoři žaloby chtěli zastávat dezinformátorů nebo obhajovat ruskou agresi vůči Ukrajině. „Principy demokratického právního státu však nelze vyměnit za zdání vyššího dobra,“ vysvětluje motivaci.

Jelikož se ve věci angažovala armádní tajná služba, žalované je před soudem ministerstvo obrany.

Blokování ‚dezinfa‘ soudy zatím nezastavily. Klíma chce pokračovat, CZ.NIC vycouval, operátoři váhají

Číst článek

Že k blokacím dochází na pokyn úřadů, řekl už před týdnem serveru iROZHLAS.cz Jiří Grund z Asociace provozovatelů mobilních sítí. Podle něj „operátoři nezačali blokovat o své vůli, ale na základě požadavků ministra vnitra a ministra průmyslu a obchodu“.

Proto se operátoři obrátili na vládního zmocněnce pro boj s dezinformacemi Michala Klímu s dotazem, jak by měli postupovat nadále.

Ten naznačil, že by blokování mělo pokračovat, oficiálně ale rozhodnutí zatím nepadlo. „Stále čekáme na reakci vládního zmocněnce na náš dopis, stále jsme nic neobdrželi,“ napsal v pondělí serveru iROZHLAS.cz Grund.

Podobné žaloby dosud směřovaly na poskytovatele připojení k internetu a správce české domény CZ.NIC. Žádosti o předběžná opatření ale obvodní soudy pro Prahu 3 a 4 zatím zamítly.

Aby soud blokování předběžně pozastavil, žádá i aktuální žaloba. První rozhodnutí by tak 11. senát Městského soud v Praze měl vydat nejpozději do měsíce.

Celý text žaloby:

Jan Cibulka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme