Dezinformace proti Zemanovi: má rakovinu, zradil český národ, jeho voliči nemusí k prvnímu kolu volby

Rakovina s prognózou tři až sedm měsíců života, první dáma v hidžábu, voliči Miloše Zemana nemusí k prvnímu kolu voleb. Dezinformace při prezidentské volbě se netýkaly pouze Jiřího Drahoše, ale i prezidenta Miloše Zemana. Například brněnský politik Svatopluk Bartík zveřejnil zprávu o rakovině. Šířil se také vtip, že Zemanovi voliči nemusí k prvnímu kolu, který zazněl v pořadu novináře Jindřicha Šídla.

Tento článek je více než rok starý.

Praha (Aktualizováno: 10:39 10. 2. 2018) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Dezinformace proti Miloši Zemanovi (koláž)

Dezinformace proti Miloši Zemanovi (koláž) | Foto: Dominika Píhová | Zdroj: iROZHLAS.cz

„Zeman má rakovinu, metastáze na více místech, svoji diagnózu zná už cca 3 týdny, léčbu odmítl, prognóza 3-7 měsíců, zdroj z pochopitelných důvodů nezveřejňuji," napsal loni v listopadu na svůj facebookový profil brněnský politik Svatopluk Bartík.

Jeho příspěvek se krátce na to objevil v médiích a hradní mluvčí Jiří Ovčáček vzkázal, že jde „o odporné lži a ten, kdo je šíří, je lidský odpad". Na Bartíka Hrad podal trestní oznámení, kterým se zabývá policie.

E-mailové lži. Předvolební dezinformace psali a šířili lékař, advokát, důchodce nebo farmář

Číst článek

30:1

Jde o jednu z dezinformací proti Zemanovi šířenou během prezidentské volby. Podle Kamila Kopeckého, vedoucího Centra prevence rizikové virtuální komunikace Univerzity Palackého v Olomouci, však mnohem více takových zpráv mířilo na jeho soupeře ve druhém kole Jiřího Drahoše. Poměr je podle něj 30:1.

Sám brněnský politik své vážné tvrzení s odstupem času nechce rozebírat. Do kategorie lživých zpráv, které mohly Miloše Zemana poškodit, ho však odmítá řadit.

„Já se k tomu zatím, kromě asi první hodiny po uveřejnění, nijak nevyjadřuji. Za dezinformaci to ale považovat nemohu," reagoval Bartík na dotaz serveru iROZHLAS.cz.

Dezinformací je i vtip

Podle Kopeckého je nutné za dezinformaci považovat i původně vtip, že voliči Miloše Zemana nemusí k prvnímu kolu voleb, protože úřadující prezident z něj postupuje automaticky. Jak uvádí, tato zpráva se šířila nezávisle na původní satiře novináře Šídla a začala si žít vlastním životem na sociálních sítích a ve fotografiích posílaných skrze e-maily.

„Lidé to nemuseli pochopit. Parlamentní listy to otiskly jako dezinformaci namířenou proti Zemanovi," připomíná odborník.

Případ už dokonce vyšetřuje policie, protože nepravdivá informace se v Moravskoslezském kraji šířila i prostřednictvím pošty.

Informaci zjevně míněnou jako vtip ve svém satirickém pořadu odvysílal i novinář Jindřich Šídlo. I on však rezolutně odmítá, že úmyslně šířil lež namířenou proti Zemanovi.

„To byl snad vtip. Za dezinformaci jsou považovány rozesílané letáky, které mně opravdu nepřišly jako dobrý nápad. Tím se snad intenzivněji zabývá policie. Ale vtip v satirickém pořadu, kde je tučně napsáno 'toto je satira', je něco jiného, než když někdo vytiskne letáky a distribuuje je do schránek. Pro mě to tedy rozhodně dezinformace není," řekl Šídlo serveru iROZHLAS.cz.

Šídlo: Je mi jich líto

Odmítá přistoupit na argument, že někteří lidé nemuseli vtip pochopit. „To je mi jich líto. Ale oni mají právo volit a rozhodovat se. Mají taky trochu nepsanou povinnost si k té volbě zjistit všechny informace. V týdnu před prvním kolem volby byl všude asi tak milion informací o tom, kde se koná, kam mají přijít, kdo kandiduje. Pokud máme všeobecné volební právo, lidé se musí rozhodovat na základě vlastního rozumového uvážení. Já nevěřím tomu, že jedna krátká sekvence v satirickém pořadu na internetu může ovlivnit účast u voleb. Dokonce si myslím, že to žádný vliv nemělo," je přesvědčen známý novinář.

Prostřednictvím sociálních sítí se šířila také fotografie prezidenta s první dámou v hidžábu. Ivana Zemanová se do černého oděvu zahalila v roce 2015 při návštěvě Spojených arabských emirátů a již tehdy její fotografie obletěly česká média.

Zdroj informací je mi ukradený, říká autor masivně šířeného dezinformačního e-mailu

Číst článek

Při letošní prezidentské volbě se objevily znovu, ovšem s popiskem „Zeman nechal zahalit před muslimy svou ženu. Zradil tak nejen ji, ale i český národ!!!."

I to je podle Kopeckého jednoznačná dezinformace namířená proti Miloši Zemanovi, která se ve velkém šířila po sociálních sítích.

„Zajímavé je, že náš odpůrce islámu navleče svoji ženu do hadrů a nasáčkuje se do mešity, kam ho jako ateistu nikdo chodit nenutil," zněla popiska u sdílené fotografie.

Zeman čelil kolážím

Expert Univerzity Palackého v Olomouci nicméně upozorňuje, že spíše než cíleným dezinformacím čelila hlava státu především nejrůznějším urážlivým kolážím šířících se po sociálních sítích.

Cílené dezinformace útočily především na bývalého šéfa Akademie věd ČR Jiřího Drahoše. Uváděly například, že spolupracoval s StB, že je homopedofil nebo člen Muslimského bratrstva.

Server iROZHLAS.cz informoval v obsáhlém materiálu o fenoménu rozesílání těchto dezinformací prostřednictvím e-mailů, které si mezi sebou rozesílali především starší lidé. Mezi jejich autory a šiřitele patří lékař, advokát, učitel v důchodu, farmář nebo členové sekty, kterou na Ukrajině založil exkomunikovaný český kněz Eliáš Antonín Dohnal.

Podle Kamila Kopeckého byl jejich nárůst během prezidentské volby masivní, dosud nejvyšší v historii Česka. Lživé e-maily přitom mířily na Drahoše, serveru iROZHLAS.cz se snažil dohledat i protizemanovské, ovšem bez úspěchu.

Ondřej Golis Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme