Hamplová se omluvila za sdílení dezinformace o šíření tuberkulózy ukrajinskými vojáky na výcviku

Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09) i hygienici dementovali zprávy, podle nichž olomoucká krajská hygienická stanice (KHS) posílá lidem pozvánky na mimořádné vyšetření na tuberkulózu (TBC), kterou šíří ukrajinští vojáci pobývající v kraji na výcviku. Policie začala lživé informace prověřovat a zjišťovat, zda se nestal trestný čin.

Praha/Olomouc Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Senátorka Jana Zwyrtek Hamplová

Příspěvek se na facebookovém profilu nazvaném „Jana Zwyrtek Hamplová fanpage“ objevil dopoledne, po obědě už byl smazaný | Zdroj: Profimedia

Válek kritizoval nezávislou senátorku a právničku Janu Zwyrtek Hamplovou, že tuto „mimořádně odpudivou dezinformaci“ šíří, vyvolává mezi lidmi strach z nákazy a spojuje ji s výcvikem ukrajinských vojáků.

Příspěvek po několika hodinách z facebooku Zwyrtek Hamplové zmizel a senátorka se za něj později omluvila.

„Tvrzení, že olomoucká KHS posílá pozvánky na vyšetření na TBC, není pravdivé,“ napsal v úterý Válek na twitteru.

Krajská hygienická stanice Olomouckého kraje na webu uvedla, že oznámení obsahující údajnou výzvu hygieniků k mimořádnému vyšetření a preventivní prohlídce na tuberkulózu je falešné.

„KHS tímto upozorňuje všechny osoby, že se jedná o podvodné oznámení šířené formou e-mailů a následně sociálních sítí a informace v něm uvedené nejsou poskytnuty ze strany KHS. Žádáme všechny osoby, které obdrží toto falešné oznámení, aby je dále nešířily a nereagovaly na ně,“ zdůraznili olomoučtí hygienici.

Případ už řeší i policisté. „Aktuálně prověřujeme lživé informace o šíření tuberkulózy na Olomoucku v souvislosti s výcvikem ukrajinských vojáků na našem území. Zjišťujeme, zda nedošlo ke spáchání trestného činu,“ uvedla policie na twitteru.

Příspěvek se na facebookovém profilu nazvaném „Jana Zwyrtek Hamplová fanpage“ objevil dopoledne, po obědě už byl smazaný. Později tam senátorka zveřejnila omluvu a vysvětlení, proč nepravdivou zprávu sdílela.

„Musím se omluvit za příspěvek o tuberkulóze na Olomoucku. Dostala jsem zprávu z důvěryhodné adresy, které jsem věřila. Teď už vím, že to mohlo být záměrně, s cílem mne poškodit. Příště budu muset volat přímo hygienu – zkušenost,“ uvedla.

Kritika očkování i Ukrajiny

Právnička Zwyrtek Hamplová v minulosti kritizovala opatření proti šíření covidu včetně očkování či postoj vlády k Ukrajině. Podle svých kritiků často sdílí a šíří i nebezpečné dezinformace, například na konci minulého roku to byly nepravdivé zprávy o hromadném odpojování lidí od elektřiny.

Některými jejími projevy na sociálních sítích se zabývá i nezávislý kontrolní orgán České advokátní komory. Loni byla zvolena do Senátu za Kroměřížsko.

Putin je sice agresor, ale velmoci s ním musí jednat. Fiala nic nezmůže, říká nová senátorka Hamplová

Číst článek

V Česku byly děti povinně očkovány proti TBC do roku 2010, vakcinace byla ukončená kvůli malému počtu případů i kvůli významným nežádoucím účinkům. Očkují se jen děti z rizikových prostředí, například novorozenci matek ze zemí s vyšším výskytem nákazy.

Loni na jaře Státní zdravotní ústav uvedl, že v posledních týdnech zaznamenal víc pozitivních vzorků na bakterie způsobující tuberkulózu než loni za stejné období. Meziročně tehdy zachycených případů přibylo asi o 46 procent.

Analýza neukázala souvislost s tehdejší uprchlickou vlnou z Ukrajiny. Mladá fronta DNES informovala, že v infekční části Pediatrické kliniky Fakultní Thomayerovy nemocnice v Praze od minulého týdne leží sedm dětí ze dvou rodin s podezřením či potvrzenou plicní formou tuberkulózy.

V roce 2021 bylo v ČR zachyceno 221 případů TBC u osob narozených v tuzemsku a 132 u narozených v zahraničí, z nich 35 na Ukrajině. Cizinci dlouhodobě tvoří asi třetinu případů, nejčastěji šlo o muže, kteří do Česka mířili za prací.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme