Blokování ‚dezinfa‘ soudy zatím nezastavily. Klíma chce pokračovat, CZ.NIC vycouval, operátoři váhají

Poskytovatelé internetu stále blokují weby, které tajná služba označila za dezinformační. Soudy odmítly dvě žádosti provozovatelů jedné ze stránek o vydání předběžného opatření, které by znepřístupnění zrušilo.

Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Pokud se nic nestane, po jednom měsíci by se měly zablokované dezinformační weby opět uvolnit. Dále by je už měla řešit – podle správce domény – vláda novou legislativou

Pokud se nic nestane, po jednom měsíci by se měly zablokované dezinformační weby opět uvolnit. Dále by je už měla řešit – podle správce domény – vláda novou legislativou | Zdroj: Profimedia

Na konci února provozovatelé české internetové infrastruktury zablokovali weby, které podle vojenské tajné služby šířily ruskou propagandu. Společnost AC24, provozující takto znepřístupněný web ac24.cz, se obrátila na soudy s žádostí o předběžné opatření, které by blokování zakázalo.

‚Hybridně působí ve prospěch Ruska.‘ Vojenští rozvědčíci zveřejnili dopis, proč žádali blokaci webů

Číst článek

Majitelé webu to nejdříve zkoušeli proti správci české domény CZ.NIC a sdružení NIX.CZ, které se stará o propojování sítí. Obvodní soud pro Prahu 3 ale zjistil, že ani jedna z organizací web neblokuje, ve svých sítích ho zakázali jen někteří poskytovatelé internetu. Opatření proto nevydal.

Další žádost o předběžné opatření tedy mířila proti firmám O2 a T-Mobile. Ani obvodní soud pro Prahu 4 ale zatím nezasáhl, jeho postup pak potvrdil Městský soud v Praze.

„Navrhovatelka (AC24, s. r. o., pozn. red.) žádným způsobem neosvědčuje, že by odpůrkyně (T-Mobile, pozn. red.) zablokováním domény porušila smluvní ujednání účastníků či že k tomuto kroku přistoupila bezdůvodně,“ ocitoval z rozhodnutí soudu mluvčí Adam Wenig. Podle soudců je nutné provést řádné dokazování.

Zamítnutým předběžným opatřením ale spor nekončí, obvodní soud bude později rozhodovat o celé žalobě. Není proto vyloučené, že nakonec dá AC24 za pravdu, případně že se společnost rozhodne ve sporu nepokračovat

Server iROZHLAS požádal web AC24 o komentář, zaslaný e-mail ale zůstal bez reakce. Advokátka Denisa Sudolská, která stránku zastupuje, pak odkázala na povinnou mlčenlivost.

Dříve se do blokace zapojoval i správce české domény CZ.NIC, ten ale v polovině května avizoval, že zablokované weby opět zprovozní, pokud o blokaci nerozhodne soud, policie nebo jiný státní orgán. Jelikož k tomu nedošlo, sdružení domény odblokovalo.

Nyní blokace provádí jednotliví poskytovatelé připojení k internetu, často ale blokují různé weby. Různí uživatelé tak mají zablokované různé stránky.

Které weby máte na vašem připojení k internetu zablokované právě vy, můžete prověřit aplikací serveru iROZHLAS.cz. Pomůžete tak anonymně zmapovat, které weby jednotliví poskytovatelé internetu blokují.

I mobilní operátoři další pokračování v blokaci zvažují, v Česku totiž zatím chybí legislativa, které by ho upravovala. „Operátoři nezačali blokovat o své vůli, ale na základě požadavků ministra vnitra a ministra průmyslu a obchodu,“ napsal serveru iROZHLAS.cz prezident Asociace provozovatelů mobilních sítí Jiří Grund. Doplnil, že důvodem měl být „zájem státu v rámci zajištění národní bezpečnosti“.

Zákon nevzniká, analýzy nejsou. Legislativa proti dezinfu bude mít minimální dopad, varují právníci

Číst článek

Podle Grunda proto asociace zaslala dopis vládnímu zmocněnci pro boj s dezinformacemi Michalu Klímovi, ministerstvu vnitra a ministerstvu průmyslu a obchodu.

„V gesci ministerstva není rozhodnout o další blokaci těchto webů, také proto nám byl zmiňovaný dopis zaslán pouze na vědomí,“ napsala serveru iROZHLAS.cz Miluše Trefancová z tiskového odboru resortu.

Podobně odpověděl i Jakub Veinlich z ministerstva vnitra, podle kterého „ministru vnitra šel dopis pouze v kopii na vědomí. Vítu Rakušanovi proto nepřísluší se k němu vyjadřovat,“ doplnil.

Nicméně zmocněnec Klíma dle svých slov otázku s ministrem vnitra Rakušanem (STAN) konzultoval. „Ještě to není definitivní, ale nejspíš budeme žádat, aby to ještě prodloužili (blokaci, pozn. red.), pokud budou ochotní,“ řekl v úterý serveru iROZHLAS.cz.

Zda se změní seznam webů k blokaci, podle Klímy zřejmé zatím není. „Neřeším ten rozsah, ale princip,“ dodal s tím, že jasno by mělo být „během příštích dnů“.

Jan Cibulka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme