Soud odmítl další žalobu na blokaci dezinfo webů. ‚Nezabývali jsme se podstatou věci,‘ vysvětluje soudce

Pražský městský soud odmítl žalobu, podle které stát zasáhl do práva občanů na informace, když požádal mobilní operátory a sdružení CZ.NIC o blokaci dezinformačních webů. Zda byla blokace v pořádku, soud neřešil.

Tento článek je více než rok starý.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Městský soud v Praze

Městský soud v Praze | Foto: Tomáš Adamec

Obrana čelí první žalobě kvůli ‚dezinfo webům‘. Premiér Fiala roli státu popírá

Číst článek

„Soud v daném případě nerozhodoval věcně, takže se fakticky nezabýval podstatou věci,“ napsal serveru iROZHLAS.cz Štěpán Výborný, předseda čtrnáctého senátu Městského soudu v Praze.

O rozhodnutí z konce letošního června tento čtvrtek informoval server Aktuálně.cz, podle kterého soud blokaci webů posvětil.

To ale podle Výborného není přesné. „Soud shledal, že nejsou splněny podmínky řízení,“ vysvětlil, proč nakonec žalobu odmítl a žalobci vrátil soudní poplatek.

Celé usnesení soudu si můžete přečíst zde:

Žalobce V. V. tvrdil, že vláda, ministerstvo obrany a civilní rozvědka spolu s kontrarozvědkou zasáhly do jeho práva vyhledávat informace, když požádaly poskytovatele připojení k internetu a sdružení CZ.NIC o blokaci vybraných webů, které měly šířit ruskou propagandu v souvislosti s útokem na Ukrajinu.

Operátoři mohli odmítnout

Podle soudu ale o nezákonný zásah nešlo. „Sám žalobce úkony orgánů veřejné moci označuje jako doporučení, případně jako stanovisko či instrukci,“ píše se v usnesení, podle kterého by stát musel firmy k určitému postupu zavazovat, nebo je varovat před „možnými negativními důsledky, pokud by doporučení nevyhověly.“

‚Hybridně působí ve prospěch Ruska.‘ Vojenští rozvědčíci zveřejnili dopis, proč žádali blokaci webů

Číst článek

Jak server iROZHLAS popsal už dříve, na začátku ruské invaze vláda vydala obecné prohlášení, kterým neadresně vyzvala k potírání dezinformací na internetu.

Vojenská tajná služba následně poskytovatelům internetu a správci české domény .cz zaslala seznam dvou desítek dezinformačních webových stránek, přičemž firmy nepostupovaly při blokování úplně jednotně.

Podle soudu pak blokace ani nezasáhly do žalobcových práv, protože „nebyl provozovatelem předmětných domén,“ pouze se dovolává práva stránky navštěvovat. Právo na informace a svobodu projevu ale nezahrnuje „právo jednotlivce na přijímání informací z konkrétní internetové stránky.“

Blokování ‚dezinfa‘ soudy zatím nezastavily. Klíma chce pokračovat, CZ.NIC vycouval, operátoři váhají

Číst článek

Blokované weby pak podle rozhodnutí byly dostupné na jiných adresách, „uživatel internetu, který chtěl tyto informace nadále přijímat, je tedy mohl nadále získat.“

Soudy blokaci již řešily

Není to poprvé, co se soud blokacemi zabýval, stejný žalobce totiž podal ještě prakticky shodnou žalobu, kterou sedmnáctý senát rovněž odmítl.

S podobnými argumenty pak pracuje i žaloba podaná spolky Otevřená společnost Oldřicha Kužílka (STAN) a Institutu H21 miliardáře Karla Janečka (kandidát na prezidenta).

Jeden ze zablokovaných webů pak usiloval o dvojici předběžných opatření vůči sdružení CZ.NIC a mobilním operátorům, ani tady ale neuspěl.

Jan Cibulka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme