Diabetiků rychle přibývá. Odhalit nemoc pomáhá měření ´dlouhého cukru´

Jako o novodobé epidemii mluví lékaři o diabetu, jehož Světový den si připomínáme 14. listopadu. Jen v Česku trpí cukrovkou asi tři čtvrtě milionu pacientů, každoročně je pak nemoc nově diagnostikována u dalších 50.000 lidí.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Měření cukru v krvi

Měření cukru v krvi | Foto: Lucie Malušková

Mám cukrovku, nebo ne? Jak to poznat? Třeba tak, že si nechám změřit v krvi hladinu takzvaného glykovaného hemoglobinu, laicky označovaného termínem "dlouhý cukr".

Přehrát

00:00 / 00:00

Odhalit cukrovku pomáhá měření takzvaného ´dlouhého cukru´

"Vzniká tak, že se glukóza, krevní cukr, naváže na krevní barvivo. Jeho hodnota se uvádí v procentech podle toho, kolik glukózy je navázáno. Tento ukazatel nám dokáže odhalit kompenzaci diabetu za posledních šest až osm týdnů," vysvětluje lékařka Markéta Galovcová.

Dlouhý cukr je ale ukazatel i pro nediabetika. Pokud se u něj zjistí vyšší hodnota, je poslán k odbornému vyšetření. Nechat si změřit hladinu glykovaného hemoglobinu mohli lidé dnes také v Praze a zájem byl opravdu veliký.

Jak vyšetření probíhá, popisuje jedna ze sester Vladislava Pavlická: "Do krabičky se dá pipetka, do které nabereme krev, a krabička se dá do přístroje. Přístroj to zpracovává šest minut, potom nám vyhodnotí hodnotu glykovaného hemoglobinu."

Onemocnět může každý desátý Čech

Cukrovkou trpí v Česku tři čtvrtě milionu pacientů, z toho 92 procent má diabetes druhého typu. Lékaři proto mluví o epidemii. Podle předpokladů bude počet nemocných stoupat - onemocnět by mohl až každý desátý občan bez ohledu na věk.

Jak připomněl Zdeněk Rušavý z diabetologického centra plzeňské Fakultní nemocnice, čtvrt milionu dalších lidí o své nemoci neví. "Nárůst diabetu druhého typu je tak obrovský, že jenom za 30 let mojí lékařské kariéry se počet diabetiků v České republice zdvojnásobil," podotkl Rušavý.

Vznik cukrovky druhého typu přitom výrazně souvisí se životním stylem. Rizikovými faktory jsou obezita, nesprávná životospráva a stres. A to je to jediné, s čím máme šanci něco udělat. I mírné snížení nadváhy a půlhodina chůze denně mohou podle lékařů snížit výskyt onemocnění na polovinu.

Předseda České diabetologické společnosti Milan Kvapil upozorňuje také na komplikace, které s cukrovkou souvisí. "Sám o sobě je diabetes relativně dobře léčitelná choroba, ale v praxi se to tak úplně nedaří. To druhé, co je velice důležité a co vyzdvihuje důležitost diabetu, je potenciál vzniků takzvaných komplikací," řekl Kvapil.

K chronickým diabetickým komplikacím patří například mrtvice, infarkt, ale také postižení nervů a oční sítnice či selhání ledvin. Odborníci proto nabádají, aby lidé případnou léčbu neodkládali a k lékaři přišli včas. Nové studie totiž potvrdily, že včas zahájená kvalitní léčba významně snižuje riziko komplikací a prodlužuje diabetikům život.

Martin Hromádka, Kateřina Roszová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme