Další arbitráž. Diag Human chce po Česku za zmařený obchod s krevní plazmou miliardu dolarů

Společnost Diag Human, která chce po Česku už přes dvacet let náhradu škody za zmařený obchod s krevní plazmou, podala další arbitrážní žalobu. Chce vysoudit přibližně miliardu dolarů. Ministerstvo financí potvrdilo, že žalobu dostalo loni v prosinci. Jedná se o nejdéle trvající obchodní spor, v němž figuruje Česká republika.

Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ministerstvo financí

Ministerstvo financí (ilustrační foto) | Foto: Filip Jandourek

Firma podala arbitrážní žalobu na základě dohody mezi Českou republikou a Švýcarskem z roku 1990. Oba státy se v ní zavazují k ochraně vzájemných investic.

Resort financí podle Lidových novin arbitráž očekával. Na pomoc si chce vzít jednu z největších světových právnických firem ze Spojených států Arnold & Porter Kaye Scholer. Předpokládá také, že spor potrvá minimálně tři roky. Ze státní kasy půjde na právníky 60 milionů korun.

První z trojice rozhodců kauzy Diag Human vysoudil odměnu. Kužel dostane od státu přes tři miliony

Číst článek

Předžalobní výzva, kterou společnost již dříve zaslala, vyčíslila škodu na 800 milionů dolarů.

Ministerstvo financí uvedlo, že arbitrážní žalobu Diag Human podala na základě Dohody mezi Českou republikou a Švýcarskem o podpoře vzájemných investic. Společnost v nynější žalobě požadovanou částku nekonkretizovala, očekává nicméně, že nepůjde pod hranici jedné miliardy dolarů.

Společnost Diag Human patří miliardáři se švýcarským pasem Josefu Šťávovi. Ten usiluje o odškodnění přes dvě desetiletí. Stát mu v roce 2002 vyplatil jako náhradu 327 milionů korun.

O pár let později ale Diag Human vyhrála arbitráž, která škodu vyčíslila na víc než 8,25 miliardy korun. Podle pozdějšího verdiktu arbitrážního soudu ale toto rozhodnutí neplatí. Diag Human pak kvůli tomu hnal případ před nizozemský nebo americký soud, zatím neúspěšně.

mis Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme