Policisté zasahují ve státním podniku Diamo, které se angažuje v těžbě lithia

Národní centrála proti organizovanému zločinu zasahuje ve státním podniku Diamo. Důvod zatím není znám. Ministerstvo průmyslu a obchodu uvedlo, že s policií spolupracuje.

Aktualizováno Stráž pod Ralskem (Aktualizováno: 12:52 18. 12. 2018) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Státní podnik Diamo

Státní podnik Diamo | Foto: Eva Malá | Zdroj: Český rozhlas

„Mohu potvrdit, že ministerstvo průmyslu a obchodu úzce spolupracuje s Policií České republiky,“ uvedl mluvčí ministerstva průmyslu a obchodu Milan Řepka k zásahu Národní centrály proti organizovanému zločinu, o kterém jako první informovala Česká televize.

„Vzhledem k šetření NCOZ PČR jsou pracovníci společnosti Diamo vázáni mlčenlivostí, a nemohou se tedy k probíhajícímu šetření jakkoli vyjadřovat,“ dodal.

Nic bližšího neuvedla ani Národní centrála proti organizovanému zločinu. „Mohu pouze sdělit, že náš útvar dnešního dne provádí úkony trestního řízení, nicméně více informací poskytovat nebudeme,“ řekl mluvčí centrály Jaroslav Ibehej.

Žádné podrobnosti neřekl ani ředitel podniku Tomáš Rychtařík. „Určitě nemůžu, protože jsem podepsal mlčenlivost, takže se tím budu striktně řídit,“ sdělil ředitel.

Podle informací ČTK policisté zasahují jak na ředitelství podniku Diamo, které sídlí  ve Stráži pod Ralskem na Českolipsku v Libereckém kraji, tak ještě v jednom ze závodů.

Státní podnik Diamo, jehož zřizovatelem je ministerstvo průmyslu a obchodu, zahlazuje následky hornické činnosti po těžbě uranu, rud a části uhelného hornictví v Česku a zajišťuje produkci uranového koncentrátu pro jadernou energetiku. Po celém Česku spravuje Diamo 6000 míst s ekologickou zátěží.

Podnik se angažoval také v posuzování ložisek lithia, které je považováno za kov budoucnosti, využívá se mimo jiné při výrobě baterií. Možnost těžby lithia v Česku se stala jedním z rozhodujících témat před loňskými parlamentními volbami.

O státním podniku Diamo

Státní podnik vznikl v roce 1988 jako Čs. uranový průmysl a navázal na činnost stejnojmenné státní organizace, která zabezpečovala těžbu uranové rudy. V souvislosti s útlumem těžby uranu se začátkem devadesátých let přestěhoval z Příbrami do Stráže pod Ralskem a v roce 1992 se přejmenoval na Diamo.

Jméno je zkratkou chemického názvu diuranát amonný, což je výchozí surovina pro výrobu paliva do jaderných elektráren, takzvaný žlutý koláč.

Hlavní náplní práce Diama je útlum uranového průmyslu a zahlazování jeho následků. Působnost podniku se ale postupně rozšířila, v roce 1997 převzal sanaci ekologické zátěže po rafinérské výrobě bývalého státního podniku Ostramo v Ostravě, od roku 2001 zajišťuje i zahlazování následků po těžbě a zpracování rud po státním podniku Rudné doly Příbram. V roce 2002 převzal také likvidaci a sanaci po těžbě černého uhlí v utlumené části ostravsko-karvinského revíru od OKD.

Když loni v březnu těžební společnost OKD oznámila, že nenašla vhodného investora, dohodla se ministerstva financí a průmyslu, že OKD koupí za 80 milionů korun státní společnost Prisko, jemuž s útlumem dolů pomůže Diamo.

Podnik má čtyři závody. Ve Stráži pod Ralskem je závod Těžba a úprava uranu, který se věnuje následkům tamní těžby uranu. V Dolní Rožínce na Žďársku se nachází závod Geam, který pracuje na zahlazování důlní činnosti po tamní těžbě uranu.

V Příbrami je závod Správa uranových ložisek, jehož náplní je likvidace následků těžby. A v Ostravě se nachází závod ODRA, který řeší následky těžby černého uhlí a sanace ekologické zátěže po rafinérské výrobě podniku Ostramo.

Pod Diamo spadají i výplaty dávek bývalým a současným horníkům, a to včetně někdejších zaměstnanců podniků, které Diamo převzalo.

Podnik zaměstnává přibližně 2200 lidí. Obrat Diama je v posledních letech kolem čtyř miliard korun ročně, většinu z toho činí státní dotace (na sociální program, sanační a rekultivační práce a likvidační práce). V roce 2016 měla čistý obrat 3,34 miliardy korun a skončila ve ztrátě 166,7 milionu korun. Kmenové jmění firmy je 1,74 miliardy korun.

ako, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme