Diecézní muzeum v Brně převzalo Madonu z Veveří, vydala ji Národní galerie

Gotická malba Madona z Veveří dorazila za přísných bezpečnostních opatření z Prahy do Diecézního muzea v Brně, kde bude od 16. března dlouhodobě vystavená. Obraz byl desítky let součástí expozice Národní galerie v Praze, avšak v rámci církevních restitucí ho získala na základě soudního rozhodnutí farnost Veverská Bítýška na Brněnsku.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Gotická malba Madona z Veveří dorazila z Prahy do Diecézního muzea v Brně | Zdroj: ČTK

Jeden z nejsledovanějších obrazů v posledního týdne dorazil do Diecézního muzea v Brně. Historickou malbu Madona z Veveří dopravilo speciální transportní auto v doprovodu policejní kolony.

Přehrát

00:00 / 00:00

Do Brna dorazil vzácný obraz Madona z Veveří. Místo Národní galerie bude k vidění v Diecézním muzeu. U transportu obrazu byla reportérka Marie Veselá

O vydání díla se vedly dlouhé spory. Národní galerie si chtěla obraz bezplatně zapůjčit, což však farnost odmítla. Galerie si dokonce podala dovolání k Nejvyššímu soudu. Nemá však odkladný účinek, a proto musela Madonu z Veveří farnosti vydat.

Přestože je obraz v Brně, zatím ho nemůže nikdo vidět. „Po příjezdu se bude v plně zabezpečeném prostoru v uzavřené dvojité přepravní bedně aklimatizovat. Klimatické podmínky v Národní galerii a u nás jsou velmi podobné, proto bude stačit 24 hodin,“ informoval ředitel muzea Martin Motyčka. Box se otevře v úterý.

Madona z Veveří
Malba je datována před rokem 1350 a připisována malíři z okruhu Mistra vyšebrodského oltáře. Do roku 1938 byla v kostelíku u hradu Veveří, který plnil ve středověku funkci farního chrámu pro osadu u zeměpanského hradu a širší okolí. Později se obraz ocitl v držení státu a v roce 1958 jej získala Národní galerie v Praze.
Zdroj: ČTK

„Na řadu přijde krátké studium deskové malby odborníky z řad brněnské odborné veřejnosti. Následně bude obraz pod dohledem restaurátorů, akademického malíře Mário Krále a akademické malířky Renaty Bartoňové instalován do připravené klimatizované bezpečnostní vitríny,“ popsal Motyčka.

Návštěvníci by mohli gotický deskový obraz vidět od 16. března po dokončení přípravy stálé expozice Vita Christi. Podle Motyčky bude mít muzeum mimořádně otevřeno každý den až do 25. března.

Madona z Veveří | Foto: ngprague.cz

Obraz Madona z Veveří - restituční kauza | Foto: Český rozhlas

ČTK, msk, Marie Veselá Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme