Dienstbier byl z evidencí tajné služby vyřazen

Český rozhlas včera odvysílal, že svazek, který si na Jiřího Dienstbiera vedla Zpravodajská služba Generálního štábu, byl skartován. Vycházeli jsme přitom z informací, které jsme při snaze získat Dienstbierovy materiály obdrželi z Ústavu pro studium totalitních režimů a z Archivu bezpečnostních složek. Dnes jsme zjistili, že se svazek našel. A vyplývá z něj, že jeden z vrcholných představitelů sametové revoluce s tajnou službou nebyl v přímém kontaktu.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jiří Dienstbier

Jiří Dienstbier | Foto: Jana Šustová | Zdroj: Český rozhlas

Aktualizace 29. dubna 2010: Omluva J. Dienstbierovi

Ředitelka zpravodajských stanic Hana Hikelová se osobně panu senátorovi Jiřímu Dienstbierovi omluvila v úterý 27. dubna, v živém vysílání Ranního Radiožurnálu ve čtvrtek 29. dubna dodala:

"Ráda bych se takto veřejně na vlnách Radiožurnálu omluvila jménem svým i jménem Radiožurnálu panu senátorovi Jiřímu Dienstbierovi, o kterém jsme v pondělí uveřejnili informaci, že si ho vedla vojenská rozvědka jako spolupracovníka. Na základě informací z ÚSTR jsme tvrdili, že jeho spis byl skartován. To se ukázalo jako lež a ze spisu, který máme nyní k dispozici, zcela jasně vyplývá, že pan Dienstbier se zpravodajskou službou Generálního štábu nikdy nespolupracoval a tato služba si ho pouze vytipovala pro spolupráci. Panu Dienstbierovi jsem se osobně omluvila už v úterý, nicméně jsme ráda, že se takto mohu omluvit i veřejně."

Na skutečnost, že si Jiřího Dienstbiera vytipovala vojenská špionáž jako spolupracovníka, jsme narazili na internetových stránkách Ústavu pro studium totalitních režimů. Svazek, který si na Dienstbiera Zpravodajská služba Generálního štábu vedla, jsme se snažili získat od půlky března, ale neúspěšně.

Proč, to vysvětluje mluvčí Ústavu pro studium totalitních režimů Jiří Reichl. „Ústav pro studium totalitních režimů žádal o tyto materiály, konkrétně o svazek ze Zpravodajské služby Generálního štábu, a z Archivu bezpečnostních složek mu bylo odpovězeno, že je od archivu Zpravodajské služby Generálního štábu nedelimitován. Dnes mi bylo řečeno, že tento svazek existuje,“ řekl Reichl.

Dienstbierův svazek byl podle zjištění Českého rozhlasu od podzimu založen v žádosti bývalého senátora Martina Mejstříka, který si o něj požádal loni v létě. "Já jsem dokončoval knihu o převratu a chtěl jsem zjistit, jak se některé osobnosti tehdy, ale vlastně i teď, chovaly a chovají," vysvětloval Mejstřík a dodal: "Těch osobností bylo daleko víc. Přiznám se, že nakonec jsem do archivu nezašel, protože mě tlačil termín s vydáním té knížky."

Přehrát

00:00 / 00:00

Dienstbier byl z evidencí tajné služby vyřazen.

Český rozhlas si proto materiály Jiřího Dienstbiera hned vyžádal. Ze svazku s krycím jménem ‚Konferenciér‘ vyplývá, že si ho někdejší vojenská rozvědka vytipovala jako takzvanou krycí adresu, tedy člověka, který má za úkol přeposílat tajnou poštu špiónů. Z dokumentů je ale patrné, že v případě Dienstbiera nešlo o vědomou spolupráci.

Ve spise jsou založeny posudky z dob studií, hodnocení tehdejšího zaměstnavatele - Československého rozhlasu a ze služby v armádě. Neobjevuje se v něm naopak ani zmínka, že by Dienstbier byl v přímém kontaktu se Zpravodajskou službou Generálního štábu.

Tajná služba na něj zavedla svazek počátkem šedesátých let. Už v roce 1962 ho ale major Josef Dvořáček navrhl vyřadit z evidencí, protože nenašel možnost jeho využití pro zpravodajskou práci. Tento úkon trval vojákům celých sedm let. Jeho svazek byl definitivně ukončen v březnu roku 1969.

Jiří Dienstbier je momentálně v zahraničí. Český rozhlas se s ním telefonicky spojil, existencí svazku byl překvapen. Rozhlas mu kompletní kopii spisu okamžitě předá, aby si mohl materiál prostudovat.

Dienstbier spolupráci kategoricky popřel

V rozhovoru pro Český rozhlas už ale první polistopadový ministr zahraničí Jiří Dienstbier kategoricky popřel, že by s vojenskou tajnou službou spolupracoval.

„Já o ní vůbec nic nevím. Pro mě je to blbost. Vy říkáte, že je to z Generálního štábu, tam už si vůbec nedovedu představit, co mohlo koho vůbec napadnout mě někam zařadit jako potenciální subjekt spolupráce, protože nic takového nemohlo nikdy přijít v úvahu. Já mám jednu obrovskou výhodu, že od dětství jsem nesnášel jakékoliv fízly,“ říká Dienstbier.

Bývalý ředitel polistopadového Vojenského zpravodajství Ándor Šándor pak vysvětlil náplň práce Zpravodajské služby Generálního štábu, která si Dienstbiera vedla jako spolupracovníka, následovně:

„Je potřeba říct, že Zpravodajská správa Generálního štábu nikdy nepracovala proti občanům Československé socialistické republiky a neměla žádný úkol sledovat emigranty v zahraničí. Takže z tohoto pohledu její orientace byla celkem jasná, a to bylo získávání informací o tehdejším nepříteli, což byla Severoatlantická aliance.“

Petr Souček, Ondřej Suchan Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme