Dienstbier je možným kandidátem na prezidenta, potvrdila ČSSD

Diplomat Jiří Dienstbier by se mohl stát kandidátem ČSSD na prezidenta. Radiožurnálu to potvrdil předseda největší opoziční strany Jiří Paroubek. Sociální demokraté ale svého kandidáta zatím navrhovat nebudou, počkají na to, až s čím přijdou středopravicové strany. S nimi se pak ČSSD chce dohodnout na soupeři Václava Klause.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jiří Dienstbier ve studiu ČRo Rádia Česko | Foto: Marián Vojtek

ČSSD uvažuje v souvislosti s blížící se volbou hlavy státu o třech jménech. Podle šéfa sociálních demokratů je mezi nimi i exministr zahraničí Jiří Dienstbier.

"Jiří Dienstbier je sympatický mnohému a také určitě mně, já si myslím, že je jeden z kandidátů, o kterých určitě musíme uvažovat. Pokud s ním budou uvažovat také jiné politické strany, tak jej můžeme třeba i podpořit," uvedl Paroubek.

Očekává, že o vhodném kandidátovi budou o prázdninách jednat menší vládní strany mezi sebou. "Nechceme je nějakým způsobem majorizovat, chceme jim ukázat, že nám jde o věc a že mají teď jedinečnou šanci, jak posílit své postavení v politickém životě země," vysvětlil Paroubek, proč ČSSD nepřijde rovnou s vlastním kandidátem.

Společný kandidát, který by soupeřil s Klausem, by měl být podle Paroubka nadstranický, jasně proevropský a sociálně cítící. Pokud by se zelení a lidovci dokázali domluvit se sociálními demokraty a komunisty, pak předseda ČSSD odhaduje, že by mohli jeho jméno oznámit zhruba v polovině září. Prezidenta bude parlament volit příští rok.

Celý rozhovor s předsedou ČSSD Jiřím Paroubkem vysílá Radiožurnál v dnešním pořadu Radiofórum po 18. hodině.

Naděžda Hávová, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme