Dienstbier neobhájil post místopředsedy, delegáti mu Zemana nezapomněli

Jiří Dienstbier přišel o post místopředsedy ČSSD. Své posty řadových místopředsedů naopak obhájili Lubomír Zaorálek, Zdeněk Škromach a Martin Starec. Novou tváří ve vedení je plzeňský hejtman Milan Chovanec.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Sjezd ČSSD: Místopředseda Jiří Dienstbier | Foto: Filip Jandourek

Podle Dienstbiera mohl být příčinou prohry jeho postoj k Miloši Zemanovi před druhým kolem prezidentské volby.

Dienstbier totiž oproti zbytku vedení strany odmítl Zemana veřejně podpořit.

„Já musím říct, že to je špatná zpráva, protože já jsem usiloval o to, aby ve vedení strany byli ti nejsilnější, ti kdo mají podporu veřejnosti. Kdo jsou schopni sociální demokracii ve volbách pomoci,“ komentoval Dienstbierův neúspěch Bohuslav Sobotka.

„A tady se obávám, že trošku zvítězila sebevražedná tendence a Jiří Dienstbier neprošel. Je to rozhodnutí sjezdu, je třeba ho respektovat.“

Sobotka se před hlasováním vyjádřil Dienstbierovi podporu.

ČSSD potvrdila ve vedení strany Sobotku. Vyzyvatele neměl

Číst článek

„Sebevražedná tendence znamená, že lidé, kteří mohou pomoci a oslovují veřejnost, nejsou zvoleni do vedení politické strany,“ osvětlil bezprostředně po vyhlášení Sobotka.

Právě on během pátku obhájil post šéfa strany. Statutárním místopředsedou pak zůstává Michal Hašek.

Ve vedení ČSSD se objevila nová tvář. Mezi pět místopředsedů vybrali delegáti ostravského sjezdu strany plzeňského hejtmana Milana Chovance.

„Je to ten pohled zdola. Diskuze s normálními lidmi, s obyčejnými občany, s jejich problémy,“ vysvětloval Chovanec, jak by mohl vedení strany jako regionální politik prospět.

„Já bych byl velice rád, aby sociální demokracie hledala ve svých programových dokumentech odpovědi na možná obyčejné otázky života. Kde lidé seženou práci, jestli se nezruší nemocnice, prostě to, co trápí lidi dneska v regionu,“ dodal.

Sociálním demokratům pokračuje sjezd, musí zvolit místopředsedkyni

Číst článek

Lucie Husárová 1, Martina Spěváčková, Tomáš S. Šťástka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme