Dienstbier: Otálení prezidenta se jmenováním vlády je neuctivé vůči voličům

Prezident Miloš Zeman dnes pokořil rekord svého předchůdce. Je to přesně 75. den, který váhá se jmenováním lídra ČSSD Bohuslava Sobotky premiérem. Ten se může prokázat podporou 111 poslanců, zatímco když Václav Klaus jmenoval v roce 2006 tehdejšího předsedu ODS Mirka Topolánka, koalice se opírala o pouhých sto hlasů ve sněmovně.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Kandidát na prezidenta Jiří Dienstbier

Kandidát na prezidenta Jiří Dienstbier | Zdroj: ČTK

Senátor za ČSSD a možný příští ministr pro lidská práva Jiří Dienstbier si myslí, že situace už začíná být neúnosná.

„Rekord, když je tady naprosto jasná většina v Poslanecké sněmovně, tři strany, které tu většinu mají, se dohodly na vzniku vlády, a stále ještě nebyl jmenován ani premiér, byť už několik týdnů mohl ve funkci být, to považuji za neuctivé vůči voličům, kteří šli ke svobodným volbám, nějakým způsobem rozhodli a najednou se jejich vůle nerespektuje. Myslím si, že už není možné otálet se jmenováním premiéra a následně celé vlády ani jeden jediný den,“ zdůraznil.

Přehrát

00:00 / 00:00

Hostem Radiožurnálu byl senátor ČSSD a možný příští ministr pro lidská práva Jiří Dienstbier

Dienstbier proto předpokládá, že během několika dnů, ale nejlépe hned zítra Zeman jmenuje Sobotku šéfem kabinetu tak, aby se politický proces dostal do normálních poměrů předvídaných ústavou.

Pokud však bude prezident nadále otálet, existují krajní možnosti, jako je kompetenční žaloba sněmovny k Ústavnímu soudu, že hlava státu nekoná ve věci jmenování premiéra, ačkoliv podle Ústavy má povinnost konat bez zbytečného odkladu. V krajním případě Ústava připouští i ústavní žalobu na prezidenta, na základě které by mohl přijít i o úřad.

Lidové noviny dnes otiskly spekulaci, podle které Miloš Zeman prosazuje do budoucího kabinetu svoje lidi. Ve hře jsou kromě ministerských postů údajně i další vysoké funkce ve státní správě. Dienstbier o této prezidentově údajné snaze nic bližšího neví, ale podle něj to zcela vybočuje z role hlavy státu tak, jak je popsána v ústavě.

„Prezident nemá ovlivňovat tímto způsobem složení vlády, natož aby mluvil dokonce do nižších pozic v exekutivě, aby mluvil do toho, kdo má být náměstkem, třeba dokonce snad šéfem odboru na některém ministerstvu. To bych považoval za nevkusné,“ prohlásil sociálnědemokratický senátor.

Veronika Sedláčková, Simona Bartošová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme