Dienstbier: Vláda preferuje vykoupení vepřína v Letech, majitelé chtějí výstavbu nového

Vláda jedná s majiteli o vykoupení vepřína, který stojí na místě bývalého koncentračního tábora v Letech. Podrobnosti zveřejnil ministr pro lidská práva Jiří Dienstbier z ČSSD, podle kterého je důležitý právě názor majitelů.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Protest proti existenci vepřína na místě bývalého romského koncentračního tábora v Letech u Písku | Foto: Jana Šustová

„Majitelé vepřína preferují variantu, že by vláda zajistila výstavbu nového vepřína se stejnou kapacitou. V zásadě v podobné lokalitě s návazností na podnikatelské aktivity majitele velkovýkrmny vepřů. Vláda by preferovala přímé vykoupení nemovitostí, které velkovýkrmnu vepřů tvoří,“ uvedl v pondělí Dienstbier.

Usnesení o dalším postupu přijal kabinet už v březnu, bylo ale tajné. V pondělí ministři na návrh Dienstbiera rozhodli o tom, že informace z usnesení zveřejní.

Ministr kultury Daniel Herman (KDU-ČSL) už na začátku srpna v pořadu Dvacet minut Radiožurnálu s odkazem na probíhající jednání uvedl, že věří, že se současné vládě podaří problém vyřešit. Definitivní slovo by podle něj mělo padnout do října příštího roku, tedy i do konce volebního období současné vlády.

Vepřín je v areálu od sedmdesátých let minulého století. O jeho zrušení mluvila řada předcházejících ministrů i vlád. Podle Hermana se ozývají kritické hlasy i ze zahraničí, například z OSN.

Pietní místo Lety u Písku | Foto: Český rozhlas

Jana Čermáková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme