Dienstbier: Vláda preferuje vykoupení vepřína v Letech, majitelé chtějí výstavbu nového

Vláda jedná s majiteli o vykoupení vepřína, který stojí na místě bývalého koncentračního tábora v Letech. Podrobnosti zveřejnil ministr pro lidská práva Jiří Dienstbier z ČSSD, podle kterého je důležitý právě názor majitelů.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Protest proti existenci vepřína na místě bývalého romského koncentračního tábora v Letech u Písku | Foto: Jana Šustová

„Majitelé vepřína preferují variantu, že by vláda zajistila výstavbu nového vepřína se stejnou kapacitou. V zásadě v podobné lokalitě s návazností na podnikatelské aktivity majitele velkovýkrmny vepřů. Vláda by preferovala přímé vykoupení nemovitostí, které velkovýkrmnu vepřů tvoří,“ uvedl v pondělí Dienstbier.

Usnesení o dalším postupu přijal kabinet už v březnu, bylo ale tajné. V pondělí ministři na návrh Dienstbiera rozhodli o tom, že informace z usnesení zveřejní.

Ministr kultury Daniel Herman (KDU-ČSL) už na začátku srpna v pořadu Dvacet minut Radiožurnálu s odkazem na probíhající jednání uvedl, že věří, že se současné vládě podaří problém vyřešit. Definitivní slovo by podle něj mělo padnout do října příštího roku, tedy i do konce volebního období současné vlády.

Vepřín je v areálu od sedmdesátých let minulého století. O jeho zrušení mluvila řada předcházejících ministrů i vlád. Podle Hermana se ozývají kritické hlasy i ze zahraničí, například z OSN.

Pietní místo Lety u Písku | Foto: Český rozhlas

Jana Čermáková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme