Digitalizace se chýlí ke konci, ČT spouští poslední velký vysílač

Česká televize dnes spouští na Pradědu poslední digitální vysílač velkého výkonu. Digitální multiplex veřejnoprávní televize tak bude pokrývat 99,6 procenta obyvatel naší republiky. Náklady na digitalizaci dosáhly zhruba jedné miliardy korun.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Praděd

Praděd | Foto: Vojtěch Gruchala

Česká televize musí podle vládního nařízení ukončit analogové vysílání do června roku 2012. Teď jsou ovšem předpoklady pro urychlení celého procesu, což by přineslo úspory televizím i výhodu divákům. Podle předsedy Národní koordinační skupiny digitálního vysílání v České republice Zdeňka Duspivy to ale v praxi není úplně jednoduché.

Přehrát

00:00 / 00:00

Předseda Národní koordinační skupiny digitálního vysílání v České republice Zdeněk Duspiva

„Naráží to na už uzavřené smlouvy mezi televizemi a operátory jednotlivých sítí. Jsou tam i nějaké sankce za urychlení, takže je to věc jednání. My jsem připraveni v případě dohody na rychlejším vypínání spustit s předstihem informační kampaň. Zatím ale platí původně stanovené termíny,“ zdůraznil Duspiva.

Aby bylo digitální pokrytí stoprocentní, budou se v průběhu podzimu spouštět ještě další vysílače malého výkonu. Provoz těchto dokrývačů by měl být dokončen do listopadu příštího roku.

Nástup komerčních multiplexů by měl být ukončen za rok, tedy v říjnu 2011. Už teď se pokrytí digitálním signálem v případě komerčních televizí blíží devadesáti procentům.

Igor Maňour, Tomáš Pavlíček Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme