,Digitální opona padá.‘ Informační systémy Česka nejsou v nejlepší kondici, řekl šéf kybernetického úřadu

Informační systémy státu nejsou v nejlepší kondici a kybernetická bezpečnost se z hlediska peněz podceňuje. Na konferenci Kybernetická bezpečnost to dnes uvedl ředitel Národního úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB) Dušan Navrátil. Řada informačních systémů pochází podle něj z 90. let minulého století a od té doby byly pouze upravovány. Na některé již nejde aplikovat moderní bezpečnostní standardy, dodal Navrátil.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Dušan Navrátil | Foto: Václav Šálek | Zdroj: ČTK

Počet kybernetických útoků podle Navrátila v budoucnu poroste a budou využívané například při začínající obchodní válce. „Technologicky se začíná osamostatňovat Čína, začíná padat digitální opona a dá se očekávat nárůst kybernetických útoků,“ řekl.

Obavy z čínské firmy Huawei jsou podle Evropské komise na místě. Chce proto vyhodnotit rizika

Číst článek

Kybernetické útoky na úrovni států se zaměřují na krádeže informací, pozměňování údajů nebo zamezování dostupnosti fungování jak informačních systémů, tak i zařízení propojených přes sítě internetu věcí.

NÚKIB na přelomu roku varoval před využitím technologií čínských firem Huawei a ZTE v kritické infrastruktuře. Huawei je přitom jedním z hlavních dodavatelů technologií pro nové mobilní sítě 5G, které mají začít operátoři budovat v Česku od příštího roku.

NÚKIB funguje od srpna 2017, vyčlenil se z Národního bezpečnostního úřadu (NBÚ), odkud převzal agendu kybernetické bezpečnosti a část zaměstnanců. Mezi činnosti vyčleněné z NBÚ patří například ochrana utajovaných informací v informačních a komunikačních systémech, kryptografická ochrana a neveřejná služba v rámci družicového systému Galileo. Zabývá se také přípravou legislativy implementací příslušných evropských směrnic do českého právního řádu. Rozpočet pro letošní rok počítá 352,5 milionu korun, úřad sídlí v Brně.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme