O výpadku Digoxinu lékaři předem nevěděli. Dočasně ho vyřeší stažení zásob ze Slovenska

Chybějící lék na srdce Digoxin by během příštího týdne měl být znovu v lékárnách, řekl Radiožurnálu ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za hnutí ANO). V minulých dnech začal lék v Česku docházet. Firma Zentiva totiž chce lék začít od února 2019 prodávat pod novým názvem a v novém obalu - dočasně ho proto přestala dodávat do lékáren. Lékaři se o problému dozvěděli až z médií a nemohli se na něj připravit.

Praha (Aktualizováno: 15:54 29. 12. 2018) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Adam Vojtěch, ministr zdravotnictví

Adam Vojtěch, ministr zdravotnictví | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

„Řešíme to velmi aktivně se společností Zentiva, protože ten výpadek jde zejména za touto společností jakožto výrobcem tohoto léku,“ řekl Radiožurnálu ministr zdravotnictví.

Lék na srdce Digoxin není k dostání. Podle lékárníků jde o nejhorší výpadek letoška

Číst článek

„Našli jsme řešení, které je rychlé a myslím si, že bude dostatečné pro překlenutí období do února, kdy by došlo k tomu, že Zentiva stáhne část zásob daného léku ze Slovenska,“ řekl dále ministr Vojtěch.

Státní ústav pro kontrolu léčiv podle něj povolí dovoz cizojazyčné šarže ze Slovenska. Už 2. ledna by tak měla mít Zentiva léky ve svých skladech a do konce příštího týdne by je měla zavést do lékáren. Česká šarže léku bude k dispozici do konce února. 

„Velmi se divím, že výrobce nezaslal lékařům upozornění na tento problém. My jsme se to jako společnost dozvídali z médií, nepovažuji to za úplně šťastný krok,“ řekl Radiožurnálu předseda České kardiologické společnosti Miloš Táborský. 

Digoxin v Česku používá asi 350 tisíc pacientů. „Společnost Zentiva přislíbila dovézt asi 6 tisíc balení, což odpovídá průměrné měsíční spotřebě českých pacientů,“ uvedlo ministerstvo a lékový ústav ve společném tiskovém prohlášení. Obě instituce také vyzvali lékaře, aby svým pacientům předepisovali jen takové množství léku, které je nezbytné na dobu výpadku. 

Nenahraditelný

„Pravda je to, že máme hlavně staré pacienty, seniory, kteří jsou na léku deset, dvacet let. Potřebují ho a není nahraditelný,“ řekla vedoucí lékárny na pražské Floře Miroslava Bohuslavová.

„Jeho náhlé vysazení může mít vážné následky. Existuje skupina lidí, která ho potřebuje a nemůže si ho nahradit jiným lékem. Používá se především u starých lidí, ale také v dětské kardiologii. Převedení na jiný lék není možné bez monitoringu a často může znamenat také hospitalizaci,“ sdělila dříve mluvčí České lékárnické komory Michaela Bažantová Radiožurnálu.

Podle předsedy kardiologické společnosti Táborského se lék užívá hlavně pro léčbu pacientů se srdečním selháním a fibrilací síní. „Indikační spektrum je dneska velmi úzké, jsou to nemocní zejména se srdečním selháním a arytmií, jsou to některé pokročilé formy srdečního selhání, ale pacientů je velké množství,“ popsal lékař. Doplnil, že doufá, že současné řešení je pouze přechodné, do doplnění výroby. 

Co ale mají dělat pacienti, kterým lék dojde dříve, než si budou moci vyzvednout nový? Podle Táborského je kardiologická společnost připravena jim pomoci, kontakty na ni najdou lidé na jejích webových stránkách. 

Citlivý na dávkování

Ještě před domluvou s výrobcem ministerstvo zvažovalo variantu, že by se lék vyráběl individuálně přímo v lékárnách. Tento postup ale předpokládal, že dodavatelé mají surovinu pro jeho výrobu k dispozici. „Individuální příprava léčiva je vhodnou alternativou, jak pacientům v době výpadku zajistit účinný lék,“ uvedl k tomu dříve Jiří Kubík z tiskového oddělení ministerstva. 

Lékárníkům se tato varianta ale příliš nezamlouvala, a to zejména proto, že účinná látka je velmi citlivá na dávkování. Podle Bažantové obsahuje jedna tableta Digoxinu čtvrtinu či dokonce jen osminu miligramu účinné látky. 

Jiří Svatoš, pak Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme