Česká balení digoxinu budou v lékárnách příští týden, firma urychlila výrobu léku na srdce

Nově vyrobená česká balení léku na srdce digoxin budou k dispozici příští týden. Radiožurnálu to řekla mluvčí farmaceutické společnosti Zentiva Lucie Šabíková. Nenahraditelný medikament chyběl v některých lékárnách od prosince a nová dodávka měla být k dostání až koncem ledna. Digoxin se zatím dovážel ze Slovenska, odkud pro české pacienty přišlo 16 200 balení.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Podle výrobce způsobila výpadek změna dodavatele účinné látky a původně se měl lék začít znovu vyrábět až na konci ledna. Ilustrační foto | Foto: Vladan Dokoupil

Digoxin užívá asi 350 000 Čechů, většinou kvůli poruchám srdečního rytmu nebo při srdečním selhání.

„Nejpozději koncem příštího týdne, to znamená k 17. lednu, se obnoví dodávky digoxinu vyráběného v České republice. Do této doby jsme dováželi digoxin ze Slovenské republiky – 6000 kusů v minulém týdnu a včera jsme ze Slovenska dovezli dalších 10 200 kusů,“ upřesnila ve středu pro Radiožurnál mluvčí Zentivy Lucie Šabíková.

Ze Slovenska dovezená balení obsahují 0,250 miligramu účinné látky, přičemž podle České lékárnické komory užívají pacienti v tuzemsku většinou poloviční dávku.

Změna dodavatele

Podle výrobce způsobila výpadek změna dodavatele účinné látky a původně se měl lék začít znovu vyrábět až na konci ledna.

Jak připomíná ČTK, lék se vyrábí z rostliny náprstníku (digitalis), která je v přírodním stavu jedovatá. Na trhu je už téměř 50 let, podle Zentivy to ale má vliv i na výrobní proces.

„Stále méně společností dokáže plnit své závazky, což byl i případ tohoto výpadku přípravku Digoxin, kdy jeden z dodavatelů účinné látky zastavil svoji činnost, a donutil tak naši společnost ke změně dodavatele,“ uvedla firma v prohlášení.

Podobně byla výroba přerušena už v roce 2014.

Martin Karlík Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme