Díky chystané reformě by měla být péče psychiatra dostupnější

Ministerstvo zdravotnictví plánuje rozsáhlou reformu psychiatrické léčby. Její součástí by měla být větší dostupnost péče díky většímu počtu a lepšímu rozmístění zdravotnických zařízení, ale třeba i informační kampaň zaměřená proti předsudkům v oblasti duševních chorob. V dalších šesti letech chce stát na reformu získat miliardy z evropských fondů.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Psychiatrická léčebna Bohnice | Foto: Filip Jandourek

„Reforma navrhuje a zakotvuje do toho systému nová zařízení, která nazýváme centry duševního zdraví, která by měla být regionalizovaná – měla by být mnohem menší a měla by být blízko uživatelům. To znamená, že bychom v nejbližších deseti letech rádi viděli, aby takové centrum bylo plus mínus na 100 tisíc obyvatel jedno,“ popsal předseda České psychiatrické společnosti a ředitel Psychiatrické léčebny v Bohnicích Martin Hollý.

Přehrát

00:00 / 00:00

Hostem Radiožurnálu byl předseda České psychiatrické společnosti a ředitel Psychiatrické léčebny v Bohnicích Martin Hollý

Pacienti by se podle něj měli snáze dostat k péči u vážných, chronických a dlouhodobých duševních nemocí, ale blíže by měli mít i akutní pomoc.

V Česku ročně vyhledá pomoc psychiatra více než půl milionu lidí ročně, v posledních letech těchto pacientů výrazně přibylo.

Veronika Sedláčková, Vojtěch Kouřímský Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme