Diplomacie a ministerstvo průmyslu se neshodují na ekonomické politice v zahraničí

Spory o to, kdo a jak bude hájit ekonomické zájmy Česka v zahraničí, ožívají. Ministerstvo zahraničí dnes představí svůj plán podpory vývozu a ekonomických záměrů České republiky. Rezort průmyslu ale o připraveném materiálu nic neví. Obě ministerstva přitom vedou spory kolem české ekonomické politiky v zahraničí už několik let.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Sklárna Moser, české křišťálové sklo | Foto: Filip Jandourek

Ministerstvo zahraničí připravilo přehled možností, jak může pomoci českým firmám v zahraničí. Rezort průmyslu už ale prozradil svoji exportní strategii, která je teď v připomínkovém řízení a která například počítá s navýšením obchodních misí na 70.

Ministr průmyslu Martin Kuba přiznal, že o materiálu kolegů z diplomacie nemá žádné informace. Naopak úředníci z rezortu zahraničí už označili Kubovu exportní strategii za příliš obecnou a chtějí ji doplnit. Strategie ministerstva zahraničí bude podle náměstka resortu Tomáše Duba sázet na extenzivní model.

Přehrát

00:00 / 00:00

Náměstek ministra zahraničí Tomáš Dub v Ranním interview Radiožurnálu

„Pokud budeme rozšiřovat sítě, tak si myslím, že je máme rozšiřovat inteligentně. A to zejména jít do regionů, například můžeme otevírat konzuláty nebo jiné typy zastoupení v zemích Indii, kantonech Číny nebo jednotlivých zemích Brazílie. Prostě jít z hlavního města dál, protože trh není jen v hlavním městě,“ upřesnil Dub.

Podle Duba udělala diplomacie za poslední rok velké vnitřní změny a posílila důraz na ekonomiku obecně. „Možná neřešíme export jenom na věci, která je závislá přímo na konkurenceschopnosti, ale snažíme se rozšířit naši činnost ještě do zahraničních investic, do spolupráce s vědou a technologií nebo s vysokými školami, speciálně technického zaměření,“ vysvětlil náměstek.

Po několika měsících tak ožily spory, které původně utnul ministr Karel Schwarzenberg svým rozhodnutím a následnou dohodou s Kubovým předchůdcem. Průmysl od té doby nemůže vysílat do světa vlastní úředníky.

Přehrát

00:00 / 00:00

Předseda Hospodářské komory Petr Kužel ve Světě o deváté

Podle předsedy Hospodářské komory Petra Kužela spolu ale obě ministerstva začínají znovu komunikovat. „Protože bez informace velvyslance není někdy možné začít v teritoriu pracovat. On má sofistikované a důležité informace pro rozběh například nové zakázky,“ vysvětlil.

Spolupráce obou resortů je podle něj nutná hlavně na teritoriích, která chce Česko otevřít pro střední i velké firmy. Jedná se zejména o nová teritoria na územích států mimo Evropskou unii. „To jsou nová teritoria pro náš export, který by se měl zvýšit do roku 2020 mezi 20 až 25 procenty,“ dodal Kužela.

Nikola Bojčev, ak Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme